Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Fintek Sektöründe Son Durum

Türkiye Fintek Sektöründe Son Durum

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Türkiye Fintek Genel Görünümü Raporu Açıklandı: İşte Detaylar

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye Fintek Genel Görünümü” raporu, sektörün mevcut durumunu ve geçmiş yıllara göre gelişimini ortaya koydu. Rapora göre, Türkiye’de fintek ekosistemi hızla büyümeye devam ediyor.

Fintek Sektöründe 845 Aktif Şirket Bulunuyor

Rapora göre, mayıs itibarıyla Türkiye’de toplamda 845 fintek şirketi bulunuyor. Bu şirketlerden 696’sı aktif olarak faaliyet gösterirken, ödemeler alanında faaliyet gösteren 273 şirket en fazla sayıda bulunuyor. Bankacılık teknolojileri, blokzincir/kripto varlık ve kurumsal finans alanlarında ise sırasıyla 111, 101 ve 91 şirket faaliyet gösteriyor.

Yatırımlar ve Çıkışlar

Türkiye’deki fintek ekosistemine mayıs ayında 2 yeni şirket katılırken, 6 fintek şirketi 109 milyon dolar karşılığında çıkış yaptı. Geçen sene ise 5 şirket 86 milyon dolarlık çıkış gerçekleştirmişti. Yatırımlara bakıldığında ise söz konusu dönemde 1 milyon dolarlık yatırıma 1 adet katılım gerçekleşti. Satın almalar kapsamında ise 5 şirket toplamda 52 milyon dolara satın alındı.

Uluslararasılaşma Hedefi

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, Türkiye’nin fintek alanında uluslararası alanda öne çıkması hedefiyle çalışmaların sürdüğünü belirtti. Aşan, Türkiye’de fintek sektöründeki istihdamın ve şirket sayısının arttığını vurgulayarak, finansal teknolojiler alanında güçlü bir ekosistem oluşturmayı, açık finansı geliştirmeyi ve sektörün uluslararasılaşmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Aşan, mayıs ayı itibarıyla yapılan yatırımların 166 milyon dolara ulaşarak tarihteki en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti.

İlgili Yazılar