Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Rusya’da Kalmaya Devam Eden Şirketler: Kola Devleri Coca-Cola ve Pepsi

Rusya’da Kalmaya Devam Eden Şirketler: Kola Devleri Coca-Cola ve Pepsi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Coca-Cola: Terk Etme Kararından İki Yıl Sonra Hala Rusya’da

Ukrayna savaşının ardından Rusya’yı terk edeceğini açıklayan pek çok şirket arasında dikkat çeken bir durum var. Bu şirketlerden en öne çıkanları kola markaları. Coca-Cola, Rusya’daki ortaklarından ürünlerini çekmelerini istemesine rağmen ürünleri hala ülkenin dört bir yanındaki süpermarketlerde ve restoranlarda bulunabiliyor.

Dobry Cola: Coca-Cola’nın Yerine Geçen Ürün

Coca-Cola’nın ürünlerini çekmesiyle birlikte, Rusya’daki kola şişeleyicisi Multon Partners tarafından Dobry Cola adında Coca-Cola’ya benzeyen yeni bir ürün piyasaya sürüldü. Bu ürün, kısa sürede ülkenin en popüler gazozu haline geldi ve Coca-Cola’nın lider konumunu sürdürmesini sağladı. Ayrıca, orijinal Coca-Cola da komşu ülkelerden ithal edilerek tüketilmeye devam ediyor.

Pepsi: Üretimi Durdurdu Ama Yeni Ürünlerle Pazarda

Pepsi şirketi, Eylül 2022’de Rusya’da Pepsi, Mountain Dew ve 7Up üretimini durdurduğunu açıkladı. Ancak kısa bir süre sonra Evervess adlı yeni bir kola piyasaya sürdü ve meyveli gazoz üretimini artırdı. Geçen yıl içecek satışlarında yüzde 12’lik bir artış göstererek ülkede varlığını sürdürdü.

Diğer Büyük Şirketlerin Durumu

Yale School of Management’ın araştırmasına göre, 2022’den bu yana 1000’den fazla çok uluslu şirket Rusya’daki operasyonlarını küçülttü. Ancak Unilever, Nestlé, Carlsberg, Danone gibi devler ülkede kalmaya devam ediyor. Bazıları ise satış konusunda zorluklar yaşasa da Rusya’daki faaliyetlerine devam ediyorlar.

İlgili Yazılar