Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporu: Mayıs Ayında Üretim ve Talep Durumu

OPEC’in Aylık Petrol Piyasası Raporu: Mayıs Ayında Üretim ve Talep Durumu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

Mayısta Ham Petrol Üretimi

OPEC’in aylık petrol piyasası raporuna göre, mayısta ham petrol üretimi en çok Nijerya, Gabon ve Ekvator Ginesi’nde arttı. Günlük petrol üretimi Nijerya’da 74 bin varil, Gabon’da 17 bin varil ve Ekvator Ginesi’nde 13 bin varil arttı. Diğer yandan, Suudi Arabistan, Kuveyt, Libya ve Kongo’da üretim düşüşü yaşandı.

Üretim Miktarları

En fazla artış Nijerya’da gerçekleşirken, Suudi Arabistan’da günlük üretim 32 bin varil azaldı. Kuveyt’te 15 bin varil, Libya’da 14 bin varil ve Kongo’da 11 bin varil düşüş yaşandı.

Küresel Petrol Talebi

Bu yıl küresel petrol talebinin 2 milyon 250 bin varil artarak 104 milyon 460 bin varile yükseleceği tahmin ediliyor. Karayolu ulaşımı, sanayi, inşaat ve tarım faaliyetlerindeki talebin artması beklenirken, Çin ve Orta Doğu gibi bölgelerdeki petrokimya kapasite artışlarının da katkı sağlaması öngörülüyor.

Gelecek Tahminler

Küresel talebin 2025’te günlük 1 milyon 850 bin varil artarak 106 milyon 310 bin varile çıkacağı tahmin ediliyor. OECD ülkelerinde günlük 110 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 740 bin varil artış bekleniyor.

İlgili Yazılar