Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fransa’da Beklenen Erken Seçim ve İstikrarsızlık Riski

Fransa’da Beklenen Erken Seçim ve İstikrarsızlık Riski

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Fransa’da Aşırı Sağ Parti Önde Gidiyor

Fransa’da 30 Haziran’da yapılacak erken seçim öncesinde aşırı sağ parti Ulusal Birlik (RN) anketlerde önde gidiyor. Aşırı solun hakim olduğu Yeni Halk Cephesi (NFP) ise ikinci sırada bulunuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi ise üçüncü sırada yer alıyor.

Analize Göre Uzun Süreli İstikrarsızlık Bekleniyor

Financial Times gazetesinde yayımlanan bir analize göre, aşırı uçların hakim olduğu bir parlamentonun Fransa’yı uzun süreli bir istikrarsızlık dönemine sürüklemesi bekleniyor. Ekonomik ve sosyal krize yol açabilecek politikaların benimsenmesi riski de bulunuyor.

Borç Krizi Uyarısı

Fransa’da kamu borcunun GSYİH’ya oranı yüzde 110’a ulaşırken, bütçe açığı da GSYİH’nin yüzde 5,5’ine ulaştı. Analize göre, aşırı sağ ve aşırı sol partilerin büyük harcamalar ve vergi kesintileri konusunda kararlı duruşları Fransa’yı borç krizine sürükleyebilir.

Rusya Karşısında Avrupa İstikrarı Tehlikede

Analize göre, Fransa’nın Euro’yu kullanması ve AB’de kalması ancak oyun bozucu bir şekilde hareket etmesi bekleniyor. Bu durumun AB’nin Rusya tehdidi karşısında uyum ve istikrarını tehlikeye atabileceği belirtiliyor.

Aşırı Sağın Kazanması Durumunda

Aşırı sağ partinin seçimi kazanması halinde Fransız egemenliğine vurgu yapması ve Brüksel’e karşı çıkması bekleniyor. Ancak ekonomik krizin çatışma potansiyeli taşıdığı ve AB ile uzlaşma zorunluluğunu getirebileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar