Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Türkiye’nin FATF Gri Listeden Çıkması Bekleniyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı televizyon programında Türkiye’nin uzun süredir FATF’ın gri listesinde olduğunu belirtti. Yılmaz, yarın Singapur’da gerçekleştirilecek FATF Genel Kurul toplantısında Türkiye’nin listeden çıkmasının ele alınacağını ifade etti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de toplantıda bulunacağını belirten Yılmaz, Türkiye’nin gerekli düzenlemeleri yaptığını vurguladı. Kripto paralarla ilgili düzenleme konusunda da son adımların atıldığını açıkladı.

Enflasyon ve Ekonomik Durum

Yılmaz, enflasyon konusunda da açıklamalarda bulundu. Geçiş döneminin tamamlandığını belirten Yılmaz, yıllık enflasyonda gerileme ve istikrarı hedeflediklerini dile getirdi. Tek haneli enflasyon rakamlarına 2026 yılında ulaşacaklarına inandıklarını ifade etti. Enflasyonun ekonomik ve sosyal boyutlarını vurgulayan Yılmaz, enflasyonun ekonominin en temel sorunu olduğunu belirtti.

ÖTV ve Faiz İndirimi

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) konusunda bir çalışma olup olmadığına dair soruya cevap veren Yılmaz, enflasyonu arttırmak istemediklerini belirtti. Faiz indirimiyle ilgili olarak ise Merkez Bankası’nın bağımsız olduğunu ve faiz kararlarını teknik verilere dayalı olarak aldığını söyledi. Yılmaz, faizleri düşürmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Orta Vadeli Programın Güncellenmesi

Eylül ayında Orta Vadeli Programın güncelleneceğini açıklayan Yılmaz, programın ana politika setinin değişmeyeceğini belirtti. Ancak, dünya ve Türkiye’deki gelişmeler ışığında programın makro ekonomik çerçevesinin güncelleneceğini dile getirdi.

İlgili Yazılar