Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Enflasyon ve Ekonomiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Enflasyon ve Ekonomiyle İlgili Açıklamalarda Bulundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

Enflasyonla Mücadelede Geçiş Dönemi ve Hedefler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV’de yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadelede geçiş döneminde zemini güçlendirdiklerini belirtti. Mayıs’tan itibaren başlayan düşüş trendinin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında devam edeceğini söyleyen Yılmaz, enflasyonun yıl sonunda yüzde 38’ler seviyesine gerileyeceğini ve 2026’da ise yüzde 10’un altına düşeceğini ifade etti.

Üretim Ağırlıklı Büyüme Hedefi

Yılmaz, ekonomi politikalarının tüketim değil, üretim ağırlıklı büyümeyi öngördüğünü vurguladı. Enflasyonla mücadele ederken aynı zamanda istikrarlı bir büyümeyi hedeflediklerini belirten Yılmaz, bunun kolay olmadığını ancak 3 yıllık bir perspektifle enflasyonu düşürüp büyümeyi sürdürmeyi planladıklarını dile getirdi.

KKM ve Vergi Düzenlemeleri

Kısa çalışma ödeneği (KKM) konusunda da açıklamalarda bulunan Yılmaz, KKM’nin artık görevini tamamladığını ve adım adım bu desteği azaltacaklarını belirtti. Ayrıca vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırmayacağını, kayıt dışılığı azaltmayı hedeflediğini söyledi. Borsada işlem vergisiyle ilgili çıkan spekülasyonlara da değinen Yılmaz, vergi düzenlemelerinin henüz netlik kazanmadığını ve sosyal medyadaki söylentilere itibar edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Yeni Anayasa Tartışmaları

Son olarak, Yılmaz mevcut anayasanın darbe sonrası bir dönemde hazırlandığına ve sivil iradeyle oluşturulmuş bir anayasaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Diğer partilerle süreç yürüttüklerini ve ideal bir anayasa için çalıştıklarını belirten Yılmaz, umutlarının toplumun desteğini alarak bu süreci başarıyla tamamlayacakları yönünde olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar