Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bakan Göktaş: Engelli ve Yaşlıların Yanındayız

Bakan Göktaş: Engelli ve Yaşlıların Yanındayız

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Yaşlı ve Engelli Maaşları Hesaplara Yatırıldı

Bakan Göktaş’ın açıklamasına göre, toplumsal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda engelli ve yaşlı vatandaşların yanlarında olduklarını vurguladı. Haziran ayında, yaklaşık 2,7 milyar lira tutarında yaşlı aylığı ve yaklaşık 2,1 milyar lira engelli aylığı olmak üzere toplamda 4,8 milyar lira hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldı.

Yaşlı Aylığı Başvuru Şartları Neler?

Yaşlı aylığı için başvuru şartları arasında 65 yaşını doldurmuş olmak, nafaka bağlanmamış veya bağlanamayacak durumda olmak, gelir veya aylık haklarından yararlanmamak, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az gelire sahip olmak gibi kriterler bulunmaktadır.

Engelli Aylığı Başvuru Şartları Neler?

Engelli aylığı için başvuru şartları arasında yüzde 40 ila 69 arası engeli olan ya da yüzde 70 ve üzeri engeli bulunan bireylerin destekten faydalanabileceği belirtilmektedir. Ayrıca, nafaka almamak, belirli bir gelire sahip olmamak, sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamak gibi koşullar aranmaktadır. Bu destekten 18 yaş üstü engelli bireyler veya onların vasi/vekillerinin faydalanabileceği ifade edilmiştir.

İlgili Yazılar