Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Alanya Turizmcileri, 2024’te Artan Turist Sayısını Bekliyor

Alanya Turizmcileri, 2024’te Artan Turist Sayısını Bekliyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Alanya’da Turizm Geleceği Parlak

Geçen yıl 4,5 milyon misafiri ağırlayan Alanya, turizm sezonunun uzaması ve tanıtım çalışmalarının meyvelerini topluyor. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olan Alanya’nın turizme 1950’li yıllarda başladığını ve bugün yaklaşık 200 bin yatak kapasitesiyle Türkiye’nin %10’una ev sahipliği yaptığını belirtti.

Hedef 5 Milyon Turist ve Gelirin Artırılması

Sili, Alanya’nın ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını vurgulayarak, turist sayısını artırmanın yanı sıra kişi başı geliri de yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Bu doğrultuda 6-7 aylık turizm sezonunu 12 aya yayma çalışmalarının sürdüğünü ve farklı turizm ürünleriyle çeşitlilik sağlamaya odaklandıklarını açıkladı.

Pazar Çeşitliliği ve Gelir Artışı

Sili, Alanya’nın turizm potansiyelinin farklı pazarlardan gelen ziyaretçilerle desteklendiğini belirterek, pazar çeşitliliğinin önemine vurgu yaptı. Rusya ve Almanya’nın ana pazarlarının yanı sıra Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinden de yoğun ilgi gördüklerini aktardı.

Sili, Türkiye’nin turizm gelirini artırmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmaların başarılı sonuçlar verdiğini, kişi başı gelirin 640-650 dolar seviyelerinden 1000 dolara yükseldiğini belirtti.

Erken Başlayan Turizm Sezonu

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise bu yıl sezonun erken açıldığını ve farklı pazarlardan artan talep olduğunu söyledi. Cimrin, Alanya’nın bu yıl 4,5-5 milyon misafiri ağırlamayı hedeflediklerini ve turizm hareketliliğini tüm yıla yaymayı amaçladıklarını ifade etti.

İlgili Yazılar