Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Merkezi Sınav Detayları ve Sonuçlar

Merkezi Sınav Detayları ve Sonuçlar

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Merkezi Sınavın Gerçekleştiği Detaylar

Merkezi sınav, Türkiye genelinde 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okuldaki 62 bin 663 salonda yapıldı. Yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okuldaki 35 salonda sınav gerçekleştirildi.

Sınav Oturumları ve Soru Detayları

Sınav, 09.30’da başladı. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. İkinci oturum ise 11.30’da başladı. Öğrenciler bu oturumda matematik ve fen bilimlerinden 40 soruyu 80 dakikada yanıtladı. Sınavın 12.50’de sona ermesinin ardından iki oturum tamamlandı.

Sınav Sonuçları ve Süreç

Sınav sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak. Öğrencilerin talep etmesi durumunda soru kitapçıkları yarın verilebilecek. Cevap anahtarı, bugün öğleden sonra bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak. Her bir öğrencinin sınav sonuçları belirlenirken, her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları dikkate alınacak. Öğrencilerin sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Liselerin Yerleştirme Süreci

Sınava girmeyen öğrencilerin liseleri yerel yerleştirme ile belirlenecek.

İlgili Yazılar