Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. LGS Tercih Dönemi ve Kontenjan Değişiklikleri

LGS Tercih Dönemi ve Kontenjan Değişiklikleri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

LGS Tercih Dönemi Başladı

Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) giren 992 bin 906 aday, 17 Temmuz tarihine kadar tercih yapacak. Kontenjan daraltılması yüzdelik dilimleri yükseltti ve öğrenciler tercih yaparken zorluklar yaşıyor.

Uzman Eğitimci Salim Ünsal’dan Analiz

Uzman Eğitimci Salim Ünsal, MEB 2024 Tercih Tablolarını inceleyerek kontenjan değişikliklerinin öğrenci yerleştirmelerine etkisini değerlendirdi. Öğrencilerin elde ettiği yüzdelik dilimlerin daha değerli hale geldiğini belirtti.

Kontenjan Değişiklikleri ve Etkileri

Fen, Anadolu ve sosyal bilimler gibi okulların kontenjanları azalırken, Anadolu imam hatipler ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinde kontenjanlarda artış yaşandı. Bu durum öğrencilerin tercih yaparken dikkat etmesi gereken noktalardan biri haline geldi.

Tercih Önerileri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar, tercih yaparken adrese dayalı okulları tercih etmenin önemine vurgu yapıyor. Ayrıca, tercih listesini dikkatle hazırlamak ve önceki yıllarda öğrenci alan okulları incelemek gerektiği belirtiliyor.

Öne Çıkan İller ve Okullar

İstanbul, Şanlıurfa ve Ankara gibi illerde Anadolu ve fen liselerinde kontenjan düşüşleri yaşanırken, İHL’lerde artışlar gözlemlendi. Özellikle İzmir Kız Anadolu İHL’de yaşanan yüzde 100’lük kontenjan artışı dikkat çekici oldu.

İlgili Yazılar