Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yemek takımlarının uzun ömürlü olması için bunlara dikkat

Yemek takımlarının uzun ömürlü olması için bunlara dikkat

haber haber - - 5 dk okuma süresi
43 0

Sofrasına şıklık katmak ve tarzını yansıtmak isteyenlerin heyecanla seçtiği yemek takımları herhangi bir hasar görmemesi için evin ya da mutfağın en özel yerinde titizlikle saklanıyor. Genelde takım olarak satın alınan yemek takımlarından birinin kırılması ya da deseninin hasar görmesi ‘takımı bozduğu’ için üzüntü yaratıyor. Mix & Match konseptiyle tek alışverişe de olanak sağlayarak bu soruna çözüm getiren Bella Maison, büyük bir beğeniyle alınan yemek takımlarının yıllarca kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktaları açıklıyor.

Özellikle porselen ya da seramikle üretilen ve işleme desenlerinin yer aldığı yemek takımlarının uzun süre kullanabilmesi için yıkarken ve muhafaza ederken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Doğadan ilham alan renkleriyle evlere enerji ve renk katan Bella Maison, yıkamadan saklamaya kadar birçok konuda bakım önerilerini sıralıyor.

Elde yıkamaya özen gösterilmeli…

Porselen veya seramik ile üretilen yemek takımlarının hasar görmeden daha uzun süre kullanılması için elde yıkamaya özen gösterilmelidir. Özellikle işleme desenli yemek takımlarının bulaşık makinasında yıkanması bir süre sonra desenlerin renginin solması ya da desenin silinmesi gibi sorunlara neden oluyor. Eğer bulaşık makinasında yıkanacak ise 30 derecelik kısa programlar ve jel deterjanlar tercih edilmelidir. Bununla birlikte bulaşık makinasına çok sıkıştırılmadan dizilmeli ve birbirine çarparak hasar görmeleri engellenmelidir. Yemek takımlarının çok yüksek sıcaklıklarda yıkanması ürüne hasar vererek, kullanım ömrünün kısalmasına neden olabilir. Bu sebeple işlemeli yemek takımlarının elle yıkanması ürünün şık görüntüsünü korumak açısından büyük önem taşıyor. Aynı zamanda yemek takımlarının deseninde kullanılan boyaların çıkma ya da silinme ihtimalini düşürmek için üretim sırasında yüksek derecede pişirme ve sırlanma işlemlerini uygulayan ürünler tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

İyi muhafaza edilerek kullanım ömrü uzatılabilir

Yıkama sonrasında yemek takımının yüzeyinde oluşacak su lekelerini engellemek için yemek takımları iyice kurutulup yerine yerleştirilmelidir. Çizilmesini ya da aşınmasını önlemek için ise her ürünün arasına kağıt ayırıcılar konulabilir. Bununla birlikte tüm yemek takımını üst üste koyarak muhafaza etmek ağırlık nedeniyle kırılma ya da çatlamaya neden olabilir. Bu sebeple minimum ağırlıkta gruplar halinde dolaba yerleştirmek yemek takımının uzun bir süre hasar görmeden kullanılması açısından oldukça önemli.

Ev dekorasyonuyla uyumlu modeller seçilmeli

Yemek takımlarını seçerken ev dekorasyonuna ve kullanılan renklere uygun modellerin seçilmesine özen gösterilmelidir. Klasik tarzın hakim olduğu yemek odalarında köşeli, koyu renkli ve iddialı motiflerin yer aldığı yemek takımları; modern tarzla dekore edilmiş salonlar da ise oval şeklinde tasarlanan, açık ve yumuşak renklerde desenlerin bulunduğu modeller tercih edilebilir. Yemek masasında ferah ve aydınlık bir görüntü yaratmak için beyaz ve beyaza yakın tonlarla ve minik çiçek desenleriyle tasarlanan yemek takımlarını seçilebilir. Gösterişli ve dikkat çekici sofra dizaynı etmek isteyenler ise gümüş ve altın renklerde desenlerin hakim olduğu iddialı modelleri tercih edebilir.

Kaliteli ve güvenilir markalar tercih edilmeli…

Yemek takımlarının uzun süre kullanılabilmesi için kaliteli ve güvenilir markaların tercih edilmesi büyük önem taşıyor. Porselen ile üretilen yemek takımı satın alınıyorsa, yüzeyin beyaz ya da kırık beyaz renk tonları arasında olmasına dikkat edilmelidir. Renginin griye dönmüş olması ise porselenin kalitesiz olduğuna işaret eder ve kesinlikle tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra yemek takımlarında 1200 dereceden daha düşük ısılarda sabitlenen desenler sağlık açısından zararlı olduğu için satış personelinden ürünün pişme derecesiyle ilgili mutlaka bilgi alınmalı ve desenlerin gerekli sıcaklıkla sabitlenmiş olduğundan emin olunmalıdır. Bununla birlikte üretim sırasında yüzde yüz sağlıklı ham madde kullanan markaların ürünleri satın alınmalıdır.

İlgili Yazılar