Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. VRT, Eurovision Yayınını Keserek İsrail’i Protesto Etti

VRT, Eurovision Yayınını Keserek İsrail’i Protesto Etti

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

Flamanca Yayın Yapan VRT, Eurovision İkinci Yarı Finalinde İsrail’e Karşı Tepkisini Gösterdi

Flamanca yayın yapan VRT, İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen Eurovision’ın ikinci yarı finalinde sürpriz bir karar alarak yayınını keserek İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etti.

Sendika Eylemi Gerekçesiyle Yayın Kesildi

Kanalın yayımladığı mesajda, “Bu, bir sendika eylemidir. İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Ayrıca İsrail, basın özgürlüğünü yok ediyor. Bu nedenle yayınımıza bir süreliğine ara veriyoruz. Şimdi ateşkes.” ifadeleri yer aldı.

Avrupa’dan İsrail’e Karşı Tepkiler

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinden birçok kesim, Eurovision Şarkı Yarışması’na İsrail’in katılmasına karşı çıktı. Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino’yı temsil edecek sanatçılar, Gazze’deki acil ve sürdürülebilir ateşkes çağrısında bulundu.

İsrail’in Eurovision Katılımına Karşı Çağrılar

Avrupa’nın birçok ülkesinden farklı kesimler, 11 Mayıs’ta İsveç’in Malmö kentinde yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsrail’in menedilmesi yönünde çağrılarda bulunmuştu. Başta Belçikalı bakanlar olmak üzere birçok kişi, İsrail’in Gazze’deki saldırıları devam ettiği sürece Eurovision’a katılmaması gerektiğini dile getirmişti.

İlgili Yazılar