Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Van Valiliği, Belediye Borçlarına İlişkin Açıklamayı Reddetti

Van Valiliği, Belediye Borçlarına İlişkin Açıklamayı Reddetti

haber haber - - 3 dk okuma süresi
21 0

Van Valiliği, Abdullah Zeydan’ın Açıklamalarını Reddetti

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan’ın, “Kayyum belediyeyi borca batırmış. 8 milyar 400 milyon lira borç bıraktı” açıklamaları valilik tarafından reddedildi.

Valilikten Borçlar Hakkında Açıklama

Seçim öncesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de kayyum olarak yürüten Van Valisi Ozan Balcı, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği bilgi notunda borçlar konusunu şu şekilde açıkladı:

“Belediyenin borcu 6,5 milyar lira. Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 2 milyar borcu bulunmaktadır. Biz borçları 5 yıl vadeli alıyoruz. Onları faizi ile beraber açıklamışlar. Kafamıza göre borçlanamayız. İller Bankası ve diğer bankadan 2,5-3 milyar kredi aldık, yatırım yaptık. Köylere 1 milyarlık yol yaptık. 400 yerleşim yerine 500 milyonluk içme suyu götürdük. 300 milyonluk kilitli parke yaptık. Suya zam yapmamak için idareye 300 milyon lira para verdik. Çocuklar spor yapsın diye 23 tane spor tesisi, spor salonu kurduk. 13 yüzme havuzu, 11 kütüphane açtık. Camilerin restorasyonu, 400 okulun ve caminin tuvaleti var. Bir yılda 800 bin meyve fidanı diktik. Çiftçiye 170 milyonluk kaba yem bitkisi tohum dağıttık. 20 bin öğrenciyi üniversite sınavına hazırladık. Onlara 50 milyon liralık kitap desteğinde bulunduk. Aileye destek amaçlı 300 milyonluk bir projemiz var. Bunun 200 milyonunu da Aile Bakanlığı, 100 milyonunu belediyemiz verdi. Engellilere 750 milyonluk kampüs yapıyoruz, yarısı Milli Eğitim Bakanlığından. Kültür Bakanlığı ile anlaşma yaptık, yarısı bakanlıktan 111 anaokulu, 300 okula voleybol ve basketbol sahaları yaptık, 3 milyon adet çocuklara yönelik kitap aldık. Van Gölü kirlenmesin diye 100 milyona temizlettik, 500 milyon liraya 5 adet arıtma tesisi yaptırdık. 750 milyon liraya kanalizasyonlarını yaptık.”

İlgili Yazılar