Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Uluslararası Adalet Divanı’nda Güney Afrika’nın İsrail’e Karşı Açtığı Dava Görüşülüyor

Uluslararası Adalet Divanı’nda Güney Afrika’nın İsrail’e Karşı Açtığı Dava Görüşülüyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarını Mahkemeye Taşıdı

Lahey merkezli Uluslararası Adalet Divanı’nda Güney Afrika’nın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı aldığı tedbirlerin yetersiz olduğu gerekçesiyle yeni tedbirler talep ettiği dava görüşülmeye başlandı.

Güney Afrika Büyükelçisi: “İsrail Cezasızlıkla Hareket Ediyor”

Güney Afrika’nın Lahey Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulduğu Nekbe bağlamında gerçekleştiğini belirterek, “İsrail cezasızlıkla hareket ediyor. Bu da Güney Afrika’ya adaleti aramaktan başka bir seçenek bırakmıyor” dedi.

Avukat Lowe: “İsrail, Soykırım Suçunun Kanıtı”

Güney Afrika’dan Profesör Vaughan Lowe, İsrail’in Refah’taki eylemlerinin Gazze’nin yok edilmesinin parçası olduğunu vurgulayarak, “İsrail’in eylemleri insancıl hukukun temel ilkelerini ihlal ediyor” ifadelerini kullandı.

Avukat Du Plessis: “İsrail Mahkemenin Kararlarına Karşı Çıkıyor”

İsrail’in Gazze’deki saldırılarına devam ettiğini ve insanları insani yardımdan mahrum bıraktığını belirten avukat Max du Plessis, İsrail’in mahkemenin kararlarına karşı çıktığını ifade etti.

Yeni Tedbirler Talep Ediliyor

Güney Afrika’nın talep ettiği yeni tedbirler arasında, İsrail’in Gazze’deki askeri saldırılarını durdurması ve delillerin korunmasını sağlaması yer alıyor. Divan’a sunulacak olan raporda önceki ve yeni talep edilen tedbirlerin uygulanmasına dair bilgiler yer alacak.

İlgili Yazılar