Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’deki Elektrik Fiyatlarına İlişkin Çağrı

Türkiye’deki Elektrik Fiyatlarına İlişkin Çağrı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
19 0

Elder Başkanı: Elektrik Fiyatları Piyasadaki Maliyetleri Yansıtmalı

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Başkanı Barış Eldeniz, Türkiye’deki elektrik tüketiminin yaklaşık yarısının sübvansiyonlu tarifeden alındığını belirterek, elektrik fiyatlarının piyasadaki maliyetleri yansıtacak şekilde yükselmesi gerektiğini vurguladı.

Piyasadaki Fiyatlarla Uyum Sağlanmalı

Elder Başkanı Eldeniz, düzenlenen basın toplantısında, elektrik tüketimindeki sübvansiyonun yerine piyasadaki fiyatları yansıtan bir modelin benimsenmesi gerektiğini belirtti. Gerçek maliyetlere yaklaşacak fiyatlarla sürdürülebilir bir enerji piyasasına geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Fiyatlar Yıllardır Değişmiyor

Eldeniz, elektrik fiyatlarının 26 aydır değişmediğini ve bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade ederek, devletin sübvansiyon ihtiyacının arttığını belirtti. Elder verilerine göre, Türkiye’de faturalanan elektrik tüketiminin yaklaşık yarısı sübvansiyonlu tarifelerden sağlanıyor.

Elektrik Fiyatlarında Son Durum

Türkiye’de elektrik tarifelerine son olarak Ocak 2022’de keskin bir zam yapıldığı, ancak daha sonraki dönemlerde yapılan indirimlerle bu artışların büyük ölçüde geri alındığı belirtildi. Elder’in derlediği verilere göre, tüketici fiyatlarındaki artış oranı konutlara satılan elektriğin fiyat artış oranından oldukça farklı.

İlgili Yazılar