Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK 2024 Bitkisel Üretim 1. Tahmin Raporunu Açıkladı

TÜİK 2024 Bitkisel Üretim 1. Tahmin Raporunu Açıkladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
36 0

Genel Bakış:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2024 yılına ilişkin Bitkisel Üretim 1. Tahmin raporunu yayınladı. Rapora göre, tarla ürünlerinde azalış, meyve ve sebzelerde ise artış öngörülüyor.

Tahıl Üretimi:

Tahıl Üretiminde Azalış: 2024 yılında tahıl ürünleri üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 5,4 azalarak yaklaşık 39,9 milyon ton olması öngörülüyor. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve mısır üretiminde azalış beklenirken, patates ve yağlı tohumlardan soya ve ayçiçeği üretiminde artış öngörülüyor.

Sebze Üretimi:

Artış Bekleniyor: Sebze ürünleri üretim miktarının 2024 yılında yüzde 5,6 artarak 33,6 milyon tona ulaşması tahmin ediliyor. Domates, kuru soğan, salçalık-kapya biberde artış öngörülürken, hıyar, sivri biber ve kırmızı lahana üretiminde azalış bekleniyor.

Meyve Üretimi:

Artış Beklentisi: Meyve, içecek ve baharat bitkileri üretim miktarının 2024 yılında yüzde 3,4 artarak 28,3 milyon ton olması öngörülüyor. Elmada ve çilekte azalış beklenirken, şeftali, kiraz, nar, üzüm gibi meyvelerde artış öngörülüyor. Turunçgillerde ise mandalina, portakal ve limonda azalış beklenirken, fındık, ceviz, Antep fıstığı gibi meyvelerde artış tahmin ediliyor.

İlgili Yazılar