Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Suriyeli Bakkallar ve İstanbul’daki Yükselişi

Suriyeli Bakkallar ve İstanbul’daki Yükselişi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Suriyeli Bakkalların İstanbul’daki Artışı

Enab Baladi tarafından yapılan araştırmada, İstanbul’da yaşayan 530 binden fazla Suriyeli’nin yoğunlaştığı bölgelerde açılan Suriyeli bakkalların artışı incelendi. Gelen Suriyelilerin sayısının artmasıyla birlikte, Suriyeli bakkalların da sayısında gözle görülür bir artış olduğuna dikkat çekildi.

Fiyat Analizi ve Ürün Çeşitliliği

Araştırmacılar, Suriyeli bakkallarda yapılan fiyat analizinde, Türk bakkallarına kıyasla fiyatların daha yüksek olduğunu belirledi. Eskiden sadece Suriye menşeili ürünlerin bulunduğu bakkallarda zamanla Türk mallarının da satılmaya başlandığı ortaya çıktı. Bazı ürünlerde Suriyeli bakkalların Türk mağazalarına göre çok daha pahalı olduğu gözlemlendi.

Çeşitli Hizmetler ve Fiyat Farkı

Enab Baladi’ye konuşan bir Suriyeli bakkal, toptancılardan ürünleri pahalı aldıklarını ve bu nedenle fiyatların yüksek olduğunu ifade etti. Ayrıca Suriyeli bakkallarda Türk lirasının dolar ile değiştirildiği ve buraların Suriyeliler arasında sosyalleşme alanı haline geldiği vurgulandı.

Kaçak Tütün ve Diğer Hizmetler

Haberde, Suriyeli bakkalların sunduğu hizmetler arasında kaçak tütün satışı, para transferi, döviz bozdurma, resmi belgelerin düzenlenmesi gibi işlemlerin yanı sıra lüks ürünlerde fiyat farklılıkları olduğu belirtildi. Bazı lüks ürünlerde Suriyeli bakkallarda fiyatların 2-3 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

İlgili Yazılar