Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Sınırda 1 haftadır süren TIR kuyruğu çilesi

Sınırda 1 haftadır süren TIR kuyruğu çilesi

haber haber - - 4 dk okuma süresi
17 0

Türkiye’nin artan ihracatı ve Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle ve Karadeniz’de bazı limanların kullanılamamasıyla kara yoluna yönelen taşımacılık sınır kapılarında TIR yoğunluğunun artmasına neden oldu.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapılarında geçen ocak, şubat ve mart aylarına ihraç yüklü TIR geçişlerinde artış oldu.

Hamzabeyli’de günlük TIR geçişleri 600’den 900’e, günlük 900 TIR’ın çıkış yaptığı Kapıkule Sınır Kapısı’ndan ise sayı 1200’e çıkarken, araç çıkışlarında yüzde 30 artış yaşandı.

Bulgaristan’ın yoğunluğa cevap verememesi nedeniyle önceki gün Hamzabeyli’de 40 kilometreye kadar uzanan TIR kuyruğu, Türk makamlarının Bulgaristan tarafıyla görüşmesi sonucu azalmaya başladı.

Hamzabeyli’de kuyruk 25 kilometreye, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki TIR parklarında çıkış için bekleyen 4 bin TIR’ın ise 2 bin 500’e kadar düştü.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapısı’nda ocak, şubat ve mart aylarında ihraç yüklü TIR geçişlerinde artış olduğu belirtildi.

Son 3 ayda Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan günlük TIR geçişlerinin 600’den 900’e, 900 TIR’ın çıkış yaptığı Kapıkule’de bu sayının 1200’e çıktığı ifade edildi.

İki sınır kapısında bu rakamlarla birlikte TIR geçişlerinde yüzde 30 artış yaşandığı görüldü.

Yoğunluğun nedenlerinden birisinin de Kapıkule’den gelen arabalar olduğunu belirten Öztürk, “Senelerdir bu çileyi çekiyoruz. Burada tesis olması lazım. Olmadığı sürece burada kaza, bela, insan kaçakçılığı bitmeyecek. İnsan tuvaletini yapamıyor, yemeğini yiyemiyor” dedi.

En büyük sıkıntıyı yolda beklerken çektiklerini söyleyen Dursun Çalışkan da, “1 haftadır Hamzabeyli yolundayız. Yediğimiz, içtiğimiz belli değil. Geceleri uyuyamıyoruz. Mülteciler var, arabamıza biniyorlar” dedi.

Bir hafta boyunca TIR’da duran malların sıcaktan etkilendiğini belirten Çalışkan, “Sıra 40-50 kilometreye dayanmış. Dolabımızda ekmeğimiz varsa yiyoruz. Yolda lokanta yok. Hamzabeyli’ye vardığımızda da orası pahalı. 40 yıldan beri şoförüm. İlk defa böyle bir kuyruğa giriyorum” diye konuştu.

İki gündür sırada olduğunu belirten TIR Sürücüsü Salih Görgü, “Bulgaristan’a geçeceğiz ama nasıl geçeceğiz? 4 gün sırada kalıyorsun; ne uyku, ne tuvalet, ne yemek var. Dolaba yemek koyuyorsun, 4 gün sonra bayatlıyor. Gerçekten çok zor durumdayız. Artık şoförlüğü yapmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

25 senelik TIR şoförlüğü yapan Fahri Giritçioğlu ise cumartesi gününden bu yana sırada beklediklerini belirtti.

Giritçioğlu, “Biz burada 24 saat arabayı beklemek zorundayız. Bulgar mı çalışmıyor, Türkiye mi çalışmıyor bilmiyorum. 40 kilometre sıradan girdik, daha da dünya kadar yolumuz var. Sabrediyoruz, bir dilim ekmeğimizi kazanmak için bekleyeceğiz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir