Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Savunma Sanayii Başkanı Görgün: Türkiye’nin Uzaydaki Geleceğinde de Savunma Sanayisinin İmzası Var

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: Türkiye’nin Uzaydaki Geleceğinde de Savunma Sanayisinin İmzası Var

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Türksat 6A’nın Fırlatılması Uzaydaki Türk Mühendislik Gücünü ve Teknolojisini Gösteriyor

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, X’teki paylaşımında, Türkiye’nin uzaydaki geleceğinde de savunma sanayisinin imzası olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin savunma sanayisindeki mühendislik gücünün, teknolojisinin ve azminin yıldızı olan ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’yı fırlatılmak üzere yola çıktıklarını belirtti.

ASELSAN, TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ ve CTECH İş Birliği ile Türksat 6A Projesi

Görgün, Türksat 6A’yı temmuz ayında uzay ile buluşturacaklarını ifade ederken, “TÜBİTAK Uzay, uydu sistem tasarım ve alt sistemlerde birçok teknolojiyi geliştirdi. ASELSAN, Ku-Bant uydu haberleşme görev yükü ve X-Bant uydu haberleşme görev yüklerinin yanı sıra ilgili alt ekipmanları tasarlayıp üretti. TUSAŞ, yapısal tasarım ve geliştirme, sistem montaj, entegrasyon ve çevresel testlerin sorumluluğu ile birlikte kimyasal itki alt sisteminin de sorumluluğunu üstlendi. CTECH ise uydunun Telemetri ve Telekomut Haberleşmesi için kullanılan alt sistemin tasarım, üretim ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirdi” açıklamasında bulundu.

Türksat 6A ile Türkiye Yüksek Değerli Bir Döneme Giriyor

Görgün, Türksat 6A’nın Türkiye’ye haberleşme uydusu bulunan 10 ülkeden birisi yapacağını belirterek, milli teknolojilerin uzay için geliştirilmesinin sivil alanda da yaygınlaştırılacağını ve bu yönde çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Ayrıca, savunma sanayisindeki bilgi birikimini ve gelişmişliği sivil alana taşıma çabalarını destekledi ve projede emeği geçen tüm firmaları ve mühendisleri tebrik etti.

İlgili Yazılar