Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: Hastanelerdeki Kapasite Sorunu Hayati Risk Taşıyor

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü: Hastanelerdeki Kapasite Sorunu Hayati Risk Taşıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
33 0

Doktor Halil ed-Dekran, Hastanelerdeki Hasta ve Yaralı Sayısındaki Artışı Değerlendirdi

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Doktor Halil ed-Dekran, hastanelerdeki hasta ve yaralı sayısındaki artışa dikkat çekerek, bu durumun olumsuz etkilerine ilişkin bilgi verdi. Dekran, “Hasta ve yaralı sayısı yatak kapasitesinin 3 katını aşmış durumda. Bu nedenle hastaneye gelen hasta ve yaralıların çoğu hastane içinde ve dışında yerlerde ve koridorlarda yatmak zorunda kalıyor. Bu hastaların hayatını tehdit ediyor.” dedi.

Aksa Şehitleri Hastanesi Kapasitesini Aşan Hasta Yoğunluğuyla Karşı Karşıya

Dekran, Aksa Şehitleri Hastanesi’nin, orta kesimdeki tek hastane olduğunu ve Refah’tan gelen son göç dalgasından sonra yaklaşık 1 milyon kişiye hizmet vermeye başladıklarını vurgulayarak, “25 gündür Refah Sınır Kapısı’nın kapalı olması, gıda ve tıbbi malzeme girişlerinin yasaklanması hastaların hayatını tehlikeye atıyor. Savaş öncesinde 140 diyaliz hastasına hizmet veriyorduk, şimdi ise 600 diyaliz hastamız var.”

Hastaların Tedavi İçin Dışarı Çıkmayı Beklemesi Acil Yardım İhtiyacını Ortaya Koyuyor

Ruba el-Abid ise İsrail’in düzenlediği saldırılarda ailesini kaybeden ve aldığı yara sonucu felç geçiren kuzeninin durumunu anlattı. Kuzeninin hareket edemediğini, konuşamadığını ve solunum cihazı olmadan nefes alamadığını belirten Abid, “Hastanede yer olmadığı için hasta ve yaralıların üst üste olduğunu ve kuzenimin de bu şekilde tedavi olamayacağı için Gazze dışına çıkması gerektiğini” ifade etti.

Aksa Şehitleri Hastanesi’nden daha önce iki kez yakıt sıkıntısı nedeniyle sağlık hizmetinin duracağı uyarıları yapılmıştı.

İlgili Yazılar