Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Rusya-Ukrayna savaşında 17. gün

Rusya-Ukrayna savaşında 17. gün

haber haber - - 4 dk okuma süresi
19 0

Rusya, Ukrayna’daki askeri operasyonunu yeni şehirleri hedef alarak genişletiyor. Ukrayna askerleri Başkent Kiev’e ilerleyen Rus birliklerini püskürtmek için mücadele ediyor.

İşgalde 2. hafta geride kalırken Ukrayna’nın Dnipro kenti ilk kez Rus güçleri tarafından hedef alındı. Yetkililer aralarında bir anaokulunun da bulunduğu 3 bölgeye hava saldırısı yapıldığını duyurdu. Saldırıda vurulan bir ayakkabı fabrikasında yangın çıktı.

Açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus ordusunun son yılların en büyük kayıplarını yaşadığını söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı, geçtiğimiz saatlerde kaçırılan Melitopol Belediye Başkanı’nın derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Zelenski, “31 Rus taktik taburu mücadeleye elverişsiz duruma getirildi” derken, “Rusya Ukrayna’ya yeni askerler gönderiyor” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı, “AB’nin Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketini bekliyoruz” dedi.

Lutsk ve Ivano-Frankivsk’te 2 askeri havaalanı da Rusya’nın hava saldırısıyla vuruldu. Halka sığınaklara gitme çağrısı yapıldı.

Rusya, Kiev’in doğusundaki Baryshivka kasabasına da hava saldırısı düzenledi. Yerleşim yerlerinin vurulduğu saldırıda çok sayıda bina kullanılamaz hale geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Mariupol kentine yönelik saldırılarında 12 günde 1582 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Rus askeri birliklerinin Mariupol’ü kuşattığını ve buradaki sivilleri bombaladığını belirten Kuleba, “Kuşatılmış Mariupol’de şu anda gezegendeki en kötü insani felaket yaşanıyor. 12 günde 1582 kişi öldü. Ölenler, toplu mezarlara gömüldü.” ifadelerini kullandı.

Rus güçlerinin Odessa kentini 3 koldan kuşatabileceği uyarısı yapıldı.

Çatışmalar yoğunlaşırken Moskova yönetimi, tek taraflı olarak her gün Rusya’ya giden insani koridor açma kararı aldığını duyurdu.

Ukrayna- Belarus hattında da tansiyonu yükseltecek olaylar yaşandı. Ukraynalı yetkililer, Lukaşenko ve Putin’in Moskova’da görüştüğü sırada Rus güçlerinin Belarus köylerine aldatma amaçlı saldırılar gerçekleştirdiğini, Rus uçaklarının, Ukrayna hava sahasından Belarus’a ateş açtığını öne sürdü.

Ukrayna İçişleri Bakanı Yardımcısı, “Rusya Belarus’u savaşa çekmek için her şeyi yapıyor” derken, Zelenski’nin danışmanı da “bilinçli provokasyon” olarak nitelendirdi.

Ukrayna’nın savaşta stratejik bir dönüm noktasına ulaştığını söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ancak savaşın daha ne kadar süreceğini söylemenin mümkün olmadığını açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’ya Suriyeli paralı askerleri konuşlandırdığını da belirtirken Rusya’ya yaptırımların artırılması çağrısında da bulundu.

Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donbas’taki sözde ayrılıkçı yönetimlerin Ukrayna’da ilerlemeye devam ettiğini belirten Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, buradaki bazı yerleşim birimlerinin kontrol altına alındığını söyledi.

Ukrayna’da imha edilen silahlar konusunda bilgi paylaşan Konaşenkov, “Operasyonun başından bu yana Ukrayna’nın 3 bin 346 askeri altyapı tesisi imha edildi. 121 insansız hava aracı (İHA), 1067 tank ve çeşitli zırhlı araç, 114 çok namlulu roketatar, 412 obüs ve havan topu, 862 özel askeri araç yok edildi.” ifadesini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir