Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Obayashi Corporation Uzay Asansörü İnşa Ediyor

Obayashi Corporation Uzay Asansörü İnşa Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Obayashi Corporation’un Yeni Hedefi: Uzay Asansörü

Obayashi Corporation, Tokyo Skytree’nin ardından şimdi de uzaya uzanacak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Şirket, 96 bin kilometre yüksekliğe uzanacak bir uzay asansörü inşa etme planlarını duyurdu.

Uzay Asansörü Projesinin Detayları

Projenin değeri 100 milyar ABD doları olacak ve 2025 yılına kadar başlanması planlanıyor. Uzay asansörü, manyetik doğrusal motorlarla çalışan robot arabalar aracılığıyla insanları ve kargoları uzay istasyonlarına taşıyacak. Yedi gün sürecek bir yolculukla uzaya ulaşılacak.

Uzay Asansörünün Avantajları

Uzay asansörleri, Mars’a ulaşım süresini kısaltarak uzay yolculuklarını daha hızlı ve ekonomik hale getirebilir. NASA’nın açıklamalarına göre, uzay asansörü roketlerin maliyetli ve ağır yakımlarını ortadan kaldıracak.

Malzeme ve Mühendislik Zorlukları

Uzay asansörü inşa etmenin en büyük zorluklarından biri uygun malzeme bulmaktır. Obayashi Corporation, karbon nanotüpleri kullanmayı planlıyor ancak bu yeni bir mühendislik zorluğu doğurabilir. Ayrıca, uzay asansörünün yüksek gerilim altında olması ve doğa olaylarına karşı dayanıklı olması gerekiyor.

Uzay asansörü projesi, uluslararası iş birliği ve devrim niteliğindeki teknolojik gelişmeler ile gerçekleşebilir. Şimdilik, Obayashi Corporation araştırma ve gelişme aşamasında çalışmalarına devam ediyor.

İlgili Yazılar