Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Guncel
 4. »
 5. Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

haber haber - - 6 dk okuma süresi
24 0

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide balonu, mideye yerleştirildikten sonra içine hava ya da sıvı verilerek, midenin belli bir bölümünü kaplaması sağlanan silikon ya da poliüretan malzemeden üretilmiş bir balondur. Bir diğer adı ise gastrik balondur. Cerrahi bir müdahale olmamakla beraber bazı gastrik balon çeşitleri hastaya anestezi verilerek mideye yerleştirilir ve yine aynı yöntem ile çıkarılır. Geçici süreli bir işlemdir. Balon midede 4 ila 12 ay arasında kalmaktadır.

Balonun kullanım amacı; daha az gıda tüketilmesine sebep olmasından dolayı beslenme alışkanlığının değişmesine ve dengeli bir şekilde kilo verilmesine yardımcı olmaktır. Bu uygulama ile vücut ağırlığının yüzde on beşine kadar kilo vermek mümkün olabilmektedir.

Mide balonu kilo problemi yaşayan bireylere uygulanan yöntemlerden biridir. Günümüz dünyasının en önemli problemleri arasında yer alan obezite, kozmetik bir sorun olmasının yanı sıra insan hayatını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen son derece önemli rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Vücutta yapmış olduğu fiziksel etkilerin yanında psikolojik olarak da son derece olumsuz etkilere de sebep olmaktadır.

Obeziteden kurtulmak için birçok yöntem denenmektedir. Uygulanan diyet programları ilk aşamada başarılı olsa da sonrasında kilo alımı tekrarlanmaktadır. Genel cerrahi yöntemleri ile de etkili tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak ameliyat olmak istemeyen kişiler için en ideali, mide balonu yöntemidir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Gastrik balon genel olarak 2 ye ayrılır. Bunlar;

 • Endoskopik mide balonları.
 • Yutulabilir mide balonları.

Endoskopik mide balonu ile kişiye hafif anestezi işlemi uygulanarak, kişinin derin uyku durumuna geçmesi sağlanır. Sonrasında endoskopi yardımı ile sönük haldeki balon mideye yerleştirilir. Sönük haldeki balon mavi ya da yeşil renkte steril su ile şişirilerek hacimlenmesi sağlanır. Hacim kişinin durumuna göre 400 ila 700 ml olabilmektedir.

İşlem süresi 15 ila 20 dk. arasındadır. Oldukça hızlı ve ağrısız bir yöntemdir. Hastaneye yatış söz konusu değildir. Kişi çok kısa bir süre sonra günlük yaşamına dönebilmektedir.

Yutulabilir mide balonu. Anestezi ve endoskopiye ihtiyaç duyulmadan sağlık uzmanı eşliğinde küçük bir hap şeklinde yutulur. Bu süreçte balonun mideye ulaşması röntgen cihazları ile takip edilir. Balon mideye ulaştığında balon şişirilir. Yaklaşık 16 hafta kadar midede kalan balon kendi kendine sönerek bağırsak yolu ile vücuttan dışarı atılır.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar.

Yutulabilir gastrik balonu yaptıranlar işlem öncesi, işlem esnasında ve işlem sonrasında diğer uygulamalara göre çok daha avantajlıdırlar.

Bu avantajlar şu şekildedir.

 • Mideye su ile yutularak yerleştirilir. Anestezi ve endoskopiye gerek yoktur.
 • Yaklaşık 15 dk. sürmektedir.
 • Yan etkiler oldukça sığ düzeydedir.
 • Herhangi bir yöntem kullanılarak çıkarılmasına gerek yoktur. Vücuttan doğal yollar ile atılır. Bu durum kişiye mide balonu fiyatları açısından avantaj sağlar.
 • Hasta takip etkinliği çok daha yüksektir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları.

Kullanıcılar genel olarak mide balonunun takılmasından sonra 3 ila 7 gün süren kramp, mide bulantısı ve kusma durumu olduğunu belirtmişlerdir. Ancak bu durum doktorun verdiği ilaçlar ile kontrol altında tutulabilmektedir. İlk iki hafta hastaların oldukça büyük bir bölümü tokluk hissi nedeni ile oldukça hızlı kilo vermektedir. Kişiler kilo verme sürecinin balon çıkarılıncaya kadar devam ettiğini ve bu süreçte yemek yeme alışkanlıklarının önemli ölçüde değiştiğini belirtmektedir.

Mide balonu fiyatları sağladığı fayda göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemsiz kalmaktadır. Seçilecek olan paket kapsamında ve uygulanacak olan balon tipine göre her bütçeye uygun alternatiflerin olması son derece büyük bir avantajdır. Özellikle kaliteli yaşamın ilk adımı olan mide balonunun takılması fiziksel ve psikolojik mutluluğun da anahtarıdır.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları.

Gastrik balon fiyatları seçilecek olan balon tipine ve istenilen tedavi paketine göre değişiklik içermektedir. Bu neden ile sabit fiyat verilmesi söz konusu olmamaktadır. Paket içerisinde yapılacak olan testler ve diyetisyen takibi de dâhil olmaktadır.

Yutulabilir mide balonu oldukça yeni bir teknolojik uygulamadır. Bu neden ile diğerlerine göre farklıdır. Uygulanacak olan test ve diyetisyen takip gibi prosedürler nedeni ile sabit bir fiyat verilememektedir. Ancak yutulabilir mide balonuarasında farklılık olmasına rağmen sağladığı avantajlar nedeni ile en çok tercih edilen yöntemdir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir