Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Meksika’da Aşırı Sıcaklar Can Kayıplarına Yol Açıyor

Meksika’da Aşırı Sıcaklar Can Kayıplarına Yol Açıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
26 0

Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Can Kayıpları Artıyor

Meksika’da aşırı sıcak hava dalgalarının etkisiyle ülke genelinde can kayıpları artıyor. Veracruz, Tabasco, Tamaulipas, Nuevo Leon ve San Luis Potosi eyaletlerinde hava sıcaklıkları 45 dereceyi aşarken, 2024 yılı başından bu yana sadece aşırı sıcaklıklardan dolayı 155 kişi hayatını kaybetti.

Sıcaklar Devam Edecek, Su Seviyeleri Düşüyor

Sağlık Sekreterliği tarafından yapılan açıklamaya göre, 13-18 Haziran tarihleri arasında sadece 30 kişi yüksek sıcaklıklara bağlı olarak yaşamını yitirdi. Ülke genelinde yaklaşık 2 bin 567 kişi ise güneş çarpması nedeniyle hastanelere başvurdu. Kavurucu sıcakların 5 Ekim’e kadar devam edeceği bildirilirken, bazı eyaletlerde buharlaşma oranının hızla artması sebebiyle barajlardaki su miktarı kritik seviyelere düştü.

Ulusal Meteoroloji Servisi Uyarıyor

Ulusal Meteoroloji Servisi, ülke genelinde yeni bir sıcak hava dalgasının etkili olacağını duyurarak, kronik hastaların zorunlu olmadıkça belirli saatlerde dışarı çıkmaması tavsiyesinde bulunmuştu. Bu durumda, Meksika’da aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle ciddi sağlık riskleri ve su kaynaklarında azalma endişesi devam etmektedir.

İlgili Yazılar