Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Macron, Rakip Partileri Değerlendirdi: İç Savaş Uyarısı

Macron, Rakip Partileri Değerlendirdi: İç Savaş Uyarısı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Macron’un Değerlendirmesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir podcast yayınında aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik (RN) ve aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partilerinin siyasi programlarını değerlendirdi. Macron, söz konusu partilerin ülkeyi iç savaşa götürebileceğini belirtti.

İç Savaş Uyarısı

Macron, aşırı sağın güvensizliğe karşı sunduğu çözümün toplumu böldüğünü ve ülkeyi iç savaşa sürüklediğini ifade ederek, LFI’nin ise Fransa için bir çeşit “cemaatçilik” teklif ettiğini dile getirdi. Macron, böyle bir durumun ardından ülkede iç savaş çıkabileceğini iddia etti.

Çözüm ve Uyarı

Macron, “Her şeyden bıktığımızda, hayat her gün zorlaştığında, daha hızlı çözümler sunan aşırıların cazibesine kapılabiliyoruz. Ancak, çözüm hiçbir zaman ötekisini reddetmek olmayacaktır.” şeklinde konuştu. Macron, rakipleri RN ve LFI’nin vatandaşların gerçek sorunlarına yanıt verdiğini kabul ederken, bu partilerin “çatışmayı” artırarak sundukları çözümü yanlış bulduğunu vurguladı.

Gazze İçin Yardım Çağrısı

Fransa, Gazze’ye yardımın ulaşmasını engelleyen kısıtlamaların kalkmasını istedi. Ayrıca, Macron Ürdün Kralı Abdullah’ı kabul ederek, bölgedeki geçiş noktalarındaki tüm kısıtlamaların kaldırılması ve kalıcı ateşkesin sağlanması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Barış Çağrısı

Macron ve Kral Abdullah, ABD’nin bölgeye yönelik barış planını yürürlüğe koymasını gerektiğini ifade ederken, işgal altındaki Batı Şeria’daki durumdan endişe duyduklarını belirtti. İki lider, bölgede iki devletli çözüm için birlikte çalışma konusunda anlaştılar.

Seçim ve Erken Seçim Kararı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde RN yüzde 31,37’lik oyla birinci olurken, Macron’un partisi Rönesans ise yüzde 14,60 ile ikinci sırada yer almıştı. Macron, AP seçim sonuçlarının ardından Parlamentoyu feshederek 30 Haziran-7 Temmuz’da erken seçim kararı aldı.

İlgili Yazılar