Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Lüks Araç Vergisi Engel Gücüne Yetmeyen Aileleri Zor Durumda Bırakabilir

Lüks Araç Vergisi Engel Gücüne Yetmeyen Aileleri Zor Durumda Bırakabilir

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Engelli Ailelere Yeni Vergi Yükü

Lüks araçlar için Özel Tüketim Vergisi’nden muafiyet getirilen aileler, engelli bir yakınlarının vefatı durumunda aracın ÖTV’sini ödemek zorunda kalabilirler. Bu durum engelli ailelerin bayramını zehirleyen bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Zihinsel Özürlüler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, düzenlemenin ailelere ek bir yük getirdiğini ve milyonlarca ailenin zor duruma düşeceğini belirtti.

Eleştiriler ve Beklentiler

Aynur Dankaz, düzenlemeyi eleştirerek, “Engelli aileleri hayatları boyunca zorluklarla mücadele ederken, devletin yeni vergi yükleri getirmesi çok ağır bir karardır. Bu durum, engelli ailelerini cezalandırmaktan başka bir şey değildir. Devletin, ailelerin üzerine ek yükler getirerek onları cezalandırması kabul edilemez.” şeklinde konuştu. Engelli ailelerin, vergi mirası gibi ek yüklerle boğuşmaktansa desteklenmeleri gerektiğini vurguladı.

Engelliler ve Araç İhtiyacı

Aynur Dankaz, engellilerin ve ailelerinin hayatını kolaylaştıran araçların önemine dikkat çekerek, “Engelliler için araçlar sadece ulaşım aracı değil, aynı zamanda rehabilite edici bir unsur olabilmektedir. Bu nedenle devletin, engellilere ek yükler getirmek yerine kısıtlamaları kaldırması gerekmektedir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Aynur Dankaz’ın vurguladığı gibi, engelli ailelerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve destek olmak devletin öncelikli görevleri arasında olmalıdır. Getirilen vergi yükleri, aileleri zor durumda bırakarak adaletsiz bir uygulamaya dönüşebilir.

İlgili Yazılar