Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Lübnan Başbakanı ve Vatikan Devlet Sekreteri Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Lübnan Başbakanı ve Vatikan Devlet Sekreteri Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Lübnan’ın Barış ve İstikrar Çağrısı

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin ile bir araya gelerek Beyrut’ta ortak bir basın toplantısı düzenledi. Mikati, Lübnan’ın silahlı çatışma sahasına dönüşmemesi için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini vurgulayarak, İsrail’in yayılmacı emellerine son verilmesi çağrısında bulundu.

Vatikan’ın Barış ve İnsani Çağrıları

Kardinal Parolin, Vatikan’ın Filistin ve İsrail arasında barışın sağlanması için silah diline son verilmesini umut ettiğini belirtti. Ayrıca, Gazze’deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması ve Tel Aviv’in Filistin halkına yardım ulaştırılması konusunda uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulundu.

Çatışma ve Kayıplar

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana süren çatışmalarda birçok can kaybı yaşandı. Şu ana kadar, 347 Hizbullah mensubu, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu, 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi. Lübnan Sağlık Bakanlığı, saldırılarda toplamda 435 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Uluslararası Toplumun Tepkisi

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yeni bir savaşın bölge için sürdürülemez olduğunu belirterek, AB’nin Güney Lübnan’da barış ve istikrarın korunması için Lübnan Silahlı Kuvvetleri’nin ve Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü’nü (UNIFIL) destekleyeceğini açıklamıştı.

İlgili Yazılar