Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Kuzey Makedonya’da Yeni Hükümet Güvenoyu Aldı

Kuzey Makedonya’da Yeni Hükümet Güvenoyu Aldı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
22 0

Yeni Hükümet Güven Oylamasını Geçti

8 Mayıs’ta gerçekleşen genel seçimde birinci parti olarak çıkan VMRO-DPMNE’nin Genel Başkanı Hristijan Mickoski’nin başbakan olarak görev aldığı yeni hükümetin güven oylaması mecliste devam etti. Hükümetin güven oylamasında 77 milletvekili “evet”, 22 milletvekili “hayır” oyu kullandı.

BDİ Meclisi Terk Etti

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) öncülüğündeki “Avrupa Cephesi”, yeni hükümeti etnik azınlıkların meşruiyetine sahip olmadığı gerekçesiyle suçlayarak, oylama öncesinde meclis genel kurulunu terk etti.

Yeni Hükümette Başbakan Yardımcıları

VMRO-DPMNE, VLEN Koalisyonu ve ZNAM Hareketi’nin oluşturduğu yeni hükümette 5 başbakan yardımcısı bulunacak. Yeni kabinenin üyeleri arasında Aleksandar Nikolovski, İzet Mexhiti, Arben Fetai, Lupço Dimovski ve İvan Stoilkovic gibi isimler yer alıyor.

Hristijan Mickoski Kimdir?

Kuzey Makedonya’nın yeni başbakanı Hristijan Mickoski, 1977 yılında Üsküp’te doğdu. Bir dönem devlet üniversitesinde makine mühendisliği eğitim görevlisi olarak çalıştı. 2017 yılından bu yana VMRO-DPMNE Genel Başkanı olan Mickoski, ülkenin 13’üncü başbakanı olarak göreve başladı.

İlgili Yazılar