Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kurban Bayramı Öncesi Hayvan Taşıma ve Satışında Alınan Önlemler

Kurban Bayramı Öncesi Hayvan Taşıma ve Satışında Alınan Önlemler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Tarım ve Orman Bakanlığı İle İş Birliği Yapıldı

Kurban Bayramı nedeniyle Türkiye genelinde hayvan taşıma ve satış faaliyetlerinde artış yaşanıyor. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı ilgili kurumlarla iş birliği içinde çeşitli önlemler aldı.

Hastalıklara Karşı Önlemler Alınıyor

16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı için hem üretildikleri illerde hem de yolda büyük ve küçükbaş hayvanların denetlenmesi sağlanacak. Şap ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıklara karşı önlemler alınıyor.

Hayvan Taşınmasında Denetim ve İzleme

Kayıt altına alınmamış, kulak küpesi olmayan hayvanların sevki yasaklanırken, hayvanların taşınacağı araçlar temizlenerek dezenfekte ediliyor. Ayrıca hayvanların aşırı yüklenmesine izin verilmiyor.

Trakya Bölgesi ve İstanbul’a Özel Önlemler

Trakya bölgesi ‘şap hastalığından arınmış bölge’ statüsünde bulunurken, Marmara Bölgesi ve İstanbul’da özel denetimler yapılıyor. Kanlıca ve Feriköy gibi belirlenen bölgeler dışında satış ve kesim yapılmaması sağlanıyor.

Tarım Cebimde Uygulaması ile Kontrol İmkanı

Tarım Cebimde uygulaması, kurbanlık hayvanların seçimi öncesinde kullanılarak hayvanların detaylı bilgilerine erişimi kolaylaştırıyor. Uygulama sayesinde aşılama bilgileri de kontrol edilebiliyor.

İlgili Yazılar