Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Devam Ediyor

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Devam Ediyor

haber haber - - 3 dk okuma süresi
17 0

TCMB Verilerine Göre Konut Fiyatlarındaki Durum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi (KFE) verilerine göre, konut fiyatlarında reel düşüş devam ediyor. Mart 2024’te Konut Fiyat Endeksi aylık yüzde 1,2, yıllık ise yüzde 52 arttı. Ancak enflasyon oranının altında kalarak yüzde 16,5 puanlık bir fark oluştu.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de Konut Fiyatları

Mart ayında İstanbul’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 40,4, Ankara’da yüzde 63,9, İzmir’de ise yüzde 49,5 oranında yükseldi. İstanbul’da reel düşüş dikkat çekti.

Sektördeki Diğer Araştırmaların Sonuçları

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile sahibinden.com’un raporuna göre, son 10 aydır konut fiyatlarında reel düşüş yaşanıyor. Ülke genelinde reel fiyatlardaki yıllık düşüş oranı yüzde 16,3’e yükseldi.

Veri Analiz Şirketi Endeksa’nın Değerlendirmesi

Endeksa’dan alınan bilgilere göre, konut fiyatları son bir yılda yüzde 54 arttı. Ancak enflasyonun yüzde 69,8 olduğu düşünüldüğünde reel fiyatlardaki düşüş yüzde 15,8 olarak iddaci gerçekleşti.

Uzman Görüşleri ve Öngörüler

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt’e göre, konut fiyatlarındaki artışın enflasyonun altında kalması durumunda, 2 yıl içinde nominal düşüşler yaşanabilir. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hakan Akdoğan ise alıcıların daha fazla pazarlık gücüne sahip olduğunu belirtiyor.

Dernek ve Kuruluşlardan Değerlendirmeler

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özcan, konut maliyetlerindeki artışa rağmen satış fiyatlarındaki artış hızının azaldığını ifade ediyor ve “Şu an almak için doğru zaman” olduğunu belirtiyor. Ayrıca, üretimde yaşanan gerilemeye dikkat çekerek belediyelerin kiralık konut üretimine önem vermesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar