Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Japonya, Çin ve Filipinler Arasındaki Güney Çin Denizi Gerilimi

Japonya, Çin ve Filipinler Arasındaki Güney Çin Denizi Gerilimi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
23 0

Japon Hükümetinden Sert Mesaj

Japonya, Çin’e ait gemi ile Filipinlere ait ikmal gemisinin Güney Çin Denizi’nde çarpışması sonrasında “seyrüsefer özgürlüğü” konusunda sert bir mesaj yayınladı. Dışişleri Bakanlığı, Filipin gemisinin zarar görmesine ve personelin yaralanmasına sebep olan eylemlerden duyulan endişeyi dile getirdi.

UNCLOS Hükümleri ve Barışçıl Çözüm

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (UNCLOS) hükümlerine atıfta bulunularak, Güney Çin Denizi’ndeki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği vurgulandı. Japonya’nın bölgedeki gerginlikleri artıran eylemlere karşı çıktığı belirtildi.

Yüksek Gerilimli Süreç

Çin ve Filipinler arasındaki gerilimin arttığı Güney Çin Denizi’nde, ikili ilişkileri zorlayan olaylara sıkça rastlanıyor. Bölgedeki egemenlik iddiaları ve askeri varlık konuları tansiyonu yükseltmeye devam ediyor.

Anlaşmazlığın Temeli

İkinci Dünya Savaşı sonrası bölgede başlayan egemenlik ihtilafları, özellikle Çin’in yüzde 80’lik bir alanda egemenlik iddiasında bulunmasıyla derinleşti. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi ülkeler de kendi hak iddialarını sürdürerek bölgedeki gerilime katkıda bulunuyor.

Kaynak: AA

İlgili Yazılar