Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İZFAŞ kendi dijital altyapısıyla ilk sanal fuarlarını açtı

İZFAŞ kendi dijital altyapısıyla ilk sanal fuarlarını açtı

haber haber - - 10 dk okuma süresi
34 0

Covid-19 salgınının en çok etkilediği sektörler arasında yer alan fuarcılığı yeniden hareketlendirmeyi hedefleyen İZFAŞ, kendi dijital altyapısını kurdu ve salgın nedeniyle ertelenen iki büyük fuarı gurmeizmir.izfas.com.tr adresinde online olarak açtı. Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarlarının dijital açılış töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İktisat Kongresi ile başlayan fuarcılık kültüründe Türkiye’nin öncü şehri olan İzmir’de yine bir ilke imza atarak İZFAŞ’ın kendi dijital altyapısıyla fuarları dijital ortama taşıyoruz” dedi.

Pandemi nedeniyle yapılamayan fuarları Türkiye’de ilk defa tam zamanlı olarak hayata geçen “Dijital İzmir Fair” ile dijital ortama taşıyan İZFAŞ, açılışı Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı ile Ekoloji İzmir Organik Sertifikalı Ürünler Fuarı ile yaptı. Gazeteci – Yazar Ali Ekber Yıldırım moderatörlüğündeki açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, TV Programcısı Ayhan Sicimoğlu katıldı. Pandemi sürecinde fuarcılığı anlatan Başkan Soyer, “Olivtech ve Ekoloji İzmir Fuarı’nda fuarcılık sektöründe yine bir ilki daha başarmanın, İZFAŞ’ın kendi dijital altyapısıyla ilk sanal fuarını açmasının gururunu yaşıyoruz. Pandemi, ulusal ve uluslararası ticaretin en yoğun gerçekleştiği alanların başında gelen fuarcılığı da olumsuz etkiledi. Fuarcılığın yeni bir yapılanmaya girmesi gerektiğini fark ederek sektöre dijital yatırım yaptık. İktisat Kongresi ile başlayan fuarcılık kültüründe Türkiye’nin öncü şehri olan İzmir’de yine bir ilke imza atarak İZFAŞ’ın kendi dijital altyapısıyla fuarları dijital ortama taşıyoruz” dedi.

Tamamlayıcı unsuru
Fiziksel fuarlara devam edilemeyen süreçte teknolojiden faydalandıklarını belirten Soyer, “Dijital platformlar, fiziksel fuarların alternatifi değil tamamlayıcı unsuru. Şehrimizin ekonomisi ve turizmi için çok önemli katkısı olan fiziksel fuarlarımıza pandemi sonrasında elbette tüm hızıyla devam edeceğiz. Bu kapsamda dünyanın en önemli kültür etkinliklerinden biri olan Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’ni 2021 yılında İzmir’de düzenleyeceğiz. Dünyanın pek çok yerinden kültür üreticileri, sanatçıları, kanaat önderleri İzmir’e gelecek ve şehrimizi kültürümüzü tanıyacak. Bu zirve, İzmir’i Avrupa Kültür Başkenti yapma hedefimiz için sıçrama tahtası olacak. 2022’de dünyanın en önemli gastronomi fuarı Terra Madre’yi ‘Terra Madre Anadolu’ adı ile İzmir’de misafir edeceğiz. Terra Madre, yani Toprak Ana Yemek Fuarı’nda şehrimizin lezzetleri, tarımsal ürünlerini 100’den fazla ülkeden gelecek on binlerce misafire tanıtma fırsatı bulacağız. Üreticilerimizle beraber, hem şehrimizin refahını artıracak hem de tanıtımına katkıda bulunacağız. 2026 yılında dünyanın en önemli uluslararası bahçe bitkileri EXPO’suna ev sahipliği yapacağız. 4 milyon 700 bin ziyaretçi beklediğimiz EXPO 2026; İzmir’in süs bitkileri sektörünü daha da canlandırmakla kalmayacak, şehrimizin kalkınmasına da büyük katkı verecek. EXPO 2026, İzmir’in 2030 Dünya EXPO’su hedefinde bizim için çok önemli kilometre taşı olacak” ifadelerini kullandı.

İZFAŞ kent koalisyonu
Ortak aklın önemine vurgu yapan Soyer, “Bu dönemde düzenlediğimiz sanal fuarlarımız ve pandemi sonrasında gerçekleştireceğimiz fiziki fuarlarımızla beraber ‘Fuarlar Kenti İzmir’ hedefine daha da yaklaşacağız. Fuarcılıkta da başarının en önemli anahtarı, ortak akıl ve kent koalisyonu. İzmir’in fuarcılık alanında ilkleri gerçekleştirmesi, diğer şehirlere örnek ve öncü olmasının en temel sebebi de bu. Çünkü kurulduğu 1990 yılından itibaren İzmir’in fuarlar kenti olma hedefini her geçen daha da güçlendiren İZFAŞ, kentimizin farklı iş ve meslek odalarını içinde barındıran kent koalisyonu aynı zamanda” dedi.

Fuarlar sektöre katkı sağlayacak
Fuarların sektörler için önemine vurgu yapan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Türkiye yıllık 650 bin ton zeytinyağı üretimiyle dünya ikinciliğini, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimiyle de dünya liderliğini hedeflemektedir. Bu rekolteye ulaştığımız zaman Türkiye’ye 1,5 milyar Dolar döviz kazandırmayı amaçlıyoruz. Olivtech Fuarı’mız bu hedefe ulaşmamızda bize çok büyük katkı sağlayacak. Organik sektörümüz ciddi gelişim gösteren sektörümüz. Organik sektöründe 5 yıllık süreçte 1 milyar Euro büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz. Ekoloji İzmir Fuarı da buna büyük katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise, “Sanal fuar yazılımını hızlı bir şekilde aksiyon alarak kendi bünyesinde hazırlayan İZFAŞ’a teşekkür ediyorum. Pandemi sonrasında her şey normale dönse de sanal fuarlar ticaretin içinde her zaman var olacak. Düzenleyeceğimiz bu fuarların 200 milyar Dolar’ın üzerinde küresel ticaret hacmi var. Her geçen gün pazar büyüyor. Fuarların da buna büyük katkısı olacak” dedi.
Açılışa katılan TV Programcısı Ayhan Sicimoğlu da, zeytinyağı ihracatının önemi ve fuarların sektöre katkılarına vurgu yaptı.

39 katılımcıyı ağırlıyor
Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı ile Ekoloji İzmir Fuarı, 38 yerli ve 1 yabancı olmak üzere 39 katılımcıyı ağırlayacak. Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda üretici, ithalatçı, distribütör, şef, gıda sektörü profesyonelleri, şişe üreticileri, makina üreticileri, zincir süpermarket alım heyetleri, zincir otel satın almacıları ve tüm sektörel ziyaretçiler üç gün boyunca Türkiye’nin ilk “yerli yazılımlı’’ sanal fuarı Olivtech’te bir araya gelecek. Türkiye’yi uluslararası alanda temsil eden organik sertifikalı ürünlerin ve sektörün tüm paydaşlarının yer aldığı tek fuar olan Ekoloji İzmir; organikten kozmetiğe, gıdadan ve sertifikasyon kuruluşlarına kadar yenilikçi geniş bir ürün yelpazesi sunacak. Sanal olarak gerçekleşecek Ekoloji İzmir, fuara paralel organize edilen etkinliklerle sektör profesyonellerinin yanı sıra tüketiciler için de ilgi odağı olacak.

Dijital ortama nasıl girilecek?
İnternet tarayıcısından gurmeizmir.izfas.com.tr adresine girecek katılımcılar ve ziyaretçileri, Fuar İzmir’in dış cephesinin yer aldığı simülasyon karşılayacak. Giriş yazısına tıklayarak dijital fuaye ortamına girecek olan katılımcı ve ziyaretçiler, holleri görme imkanı yakalayacak. Ziyaretçi olarak dijital fuarda yer almak isteyen sektör profesyonelleri, kayıt formu doldurarak ziyaretlerine devam edebilecek. Fuarın gerçekleşeceği hol içinde yapılacak stant canlandırmalarında katılımcıların isimleri yer alacak. Katılımcılar ile ziyaretçiler bu şekilde bir araya gelme fırsatı yakalayacak. Satın almacılar, katılımcı firmaya sorular sorup ürün inceleme şansı elde edecek. Tüm paydaşların birlikte çalışıp üreterek katma değer yaratacağı platform, aynı zamanda ulaşımı kolay ve maliyeti düşük olduğu için katılımcılara da büyük bir avantaj sağlıyor. Platforma katılan herkes, 10-12 Aralık tarihlerinde yeni ürün ve trendleri evlerinden çıkmadan takip edebilecek.

Platformda “web seminerleri” gerçekleşecek
Günümüzde dijital platformlar, yeni dönem fuarcılığının alternatifi değil tamamlayıcı bir unsur niteliği taşıyor. 10-12 Aralık tarihlerinde İZFAŞ’ın kendi dijital altyapısı ile düzenleyeceği, ilk sanal fuarları Olivtech – Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı ile Ekoloji İzmir – Organik Sertifikalı Ürünler Fuarı’nda akıllı eşleşme filtresi ile desteklenen web seminerler yapılacak. Sektör profesyonelleri ile organik gelişmeleri takip etmek isteyen ziyaretçiler, Ekolojik Tarım Organizayonu Derneği (ETO) işbirliğiyle düzenlenen sektöre dair gelişmeler ve bilimsel konuların yer aldığı web seminerlere, gurmeizmir.izfas.com.tr adresinden, etkinlikler sekmesini tıklayarak ulaşabilecek. Üç gün boyunca sürecek seminerlerde site ziyaretçileri, anlık mesajlaşma ve görüntülü konuşmayla sürekli etkileşim halinde kalarak yurt içi ve yurt dışı etkinliklerle ilgili duyurulardan da haberdar olabilecek.

İlgili Yazılar