Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İYİ Parti’den dikkat çeken ittifak açıklaması

İYİ Parti’den dikkat çeken ittifak açıklaması

haber haber - - 2 dk okuma süresi
34 0

6 muhalefet partisi, parlamenter sisteme dönüş için ortak metin oluşturma amacıyla bugün İstanbul’da bir araya geldi. Toplantıya CHP’den Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İYİ Parti’den Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem katılım sağlarken, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden de genel başkanlar düzeyinde katılım sağlandı.

“HALKIN YÜZDE 72’Sİ PARLAMENTER SİSTEMİ İSTİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, daha sonra Bandırma Kitap Günleri’nde ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ söyleşisine katılmak için Balıkesir’e geldi.

Bahadır Erdem, İYİ Parti Balıkesir İl Başkanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

Bütün sorunların nedeninin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olduğunu vurgulayan Bahadır Erdem, “Biz, milletimize söz veriyoruz. Seçimleri inşallah kazanacağız. Kazandığımız zaman ittifak ortaklarımızla birlikte Anayasa’yı değiştirmek için derhal çalışmaya başlayacağız. Halkın yüzde 72’si bugün için parlamenter sisteme geçmek istiyor. Bu bize cumhurbaşkanlığı seçimi için de bir yol gösteriyor” dedi.

“SEÇİME GİTMEYE HAZIRIZ”

Erken seçimle ilgili Erdem, “Eski parlamenter sistemde olsak erken seçim değil gecikmiş seçim vardı. İktidarın derhal seçim yapması lazım. AK Parti’nin kazanamayacağını bildiği için nasıl seçim kararı alacaklarının formülünü onlar bulacaklar. Biz İYİ Parti olarak seçime gitmeye hazırız. Seçimin bugün olması lazım ama gidemezler, korkarlar, çünkü kaybederler. Seçim kanunlarını değiştirmek için uğraşıyorlar. Hangi hükümet seçim kanununu değiştirmek için uğraşırsa bilin ki kötü gidişatın farkındadır” ifadelerini kullandı.

İlgili Yazılar