Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi Bürgenstock Bildirisi ile Son Buldu

İsviçre’deki Ukrayna Barış Zirvesi Bürgenstock Bildirisi ile Son Buldu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric’in Açıklamaları

Viola Amherd: Zirvede nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve insani boyutlarla ilgili güven inşa edecek adımların mümkün olduğu konusunda anlaştıklarını belirtti. Bürgenstock Bildirisi üzerinde uzlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Gabriel Boric: Zirvenin barışı tartışmak üzere farklı siyasi düşüncelerden ülkeleri bir araya getirdiğini vurgulayarak, ortak bildiriyi tamamen desteklediklerini ifade etti.

Zirvenin Öne Çıkan Noktaları

Uzlaşma ve Destek: Zirveye 90’dan fazla ülke ve kuruluş katıldı, ortak bildiri 80 ülke ve 4 kuruluş tarafından onaylandı. 16 ülke ve kuruluş çekimser kalırken, İsviçre’nin barış sağlanması için kararlılık vurgulandı.

Barışın İlkeleri: Zaporijya Nükleer Santrali de dahil Ukrayna’nın nükleer enerji tesislerinin güvenli olması gerektiği vurgulandı. Gıda güvenliğinin silah olarak kullanılmaması gerektiği belirtildi.

Ukrayna’ya Destek: Bildiride, tüm savaş esirlerinin serbest bırakılması, sınır dışı edilen Ukraynalıların iadesi ve barış sürecinde tarafların katılımı vurgulandı.

Önemli Vurgular ve Sonuç

Umut Işığı: Ukrayna Barış Zirvesi, barış diyaloglarını teşvik eden bir umut kaynağı olarak değerlendirildi. Katılımcılar, kalıcı ve adil bir barışa giden süreçte ortak bir noktada buluşmaya çalıştıklarını belirttiler.

Gelecek Adımlar: Zirve sonucunda atılacak adımlara işaret edilirken, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, uluslararası hukuk ve insan haklarına bağlı kalması gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar