Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. İstanbul’da Çöken Binada Arama Kurtarma Çalışmaları

İstanbul’da Çöken Binada Arama Kurtarma Çalışmaları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Çökme Olayı ve Olay Yerine Müdahale

İstanbul Bahçelievler Zafer Mahallesi’nde bulunan Yadigar Sokak’ta 1980 yılında inşa edilen ve sonradan kaçak olarak 3 kat daha eklenen 7 katlı bir binanın bir bölümünde çökme meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, polis, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekipler, çevrede güvenlik önlemi alarak enkaz altında kalan olup olmadığını belirlemek için arama çalışmalarına başladı.

Kaçak Katlar ve Diğer Binalarda Durum

Yapılan incelemeler sonucunda Yadigar Sokak’taki çöken binanın çevresinde bulunan 3 binada da kaçak kat olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle çevredeki binalar tedbir amaçlı boşaltılarak karot örnekleri alındı. 7 katlı binaya 2 kat, Kale Sokak’taki 7 katlı binaya 2 kat ve yine Kale Sokak’ta haberlermersin.com bulunan 6 katlı bir başka binaya da kaçak şekilde 1 kat çıkıldığı belirlendi.

Tahliye Edilen Binalar ve Sakinlerinin Yerleştirilmesi

Yadigar Sokak’taki binanın arkasındaki Kale Sokak’ta bulunan iki yapının çökme sırasında zarar gördüğü tespit edildi. Belediye ekipleri, megafonla duyuru yaparak, binaların tedbiren boşaltılması gerektiğini bildirdi. Dairelerin kapılarına işaretleme yapılıp karot örnekleri alındıktan sonra binaların ana kapıları mühürlendi. Tahliye edilen bina sakinleri, belediye ekipleri tarafından otellere yerleştirildi. Ruhsat incelemelerinde ise Kale Sokak’taki 16 numaralı 7 katlı yapının 1 katının, 12 numaralı yapının ise 2 katının kaçak olduğu belirlendi.

İlgili Yazılar