Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İsrail, UAD Kararına Rağmen Refah’ı Bombalıyor

İsrail, UAD Kararına Rağmen Refah’ı Bombalıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

İsrail’in Refah Saldırıları Sürüyor

İsrail ordusu, Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen Refah’ı bombalamayı sürdürüyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail askeri araçları, sabah saatlerinde geri çekildikleri Refah’ın batısındaki Eş-Şakuş bölgesine yeniden girdi. Zırhlı araçların girişiyle eş zamanlı, bölgeye insansız hava araçları (İHA) ve topçu atışlarıyla yoğun saldırılar düzenlendi. Filistinlilerin çadırları da hedef alındı.

Filistinlilerin Can Kayıpları Artıyor

Saldırılarda 13 Filistinlinin hayatını kaybettiği, aralarında basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırılarda sivil yerleşim yerleri ve yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarının hedef alındığı aktarıldı. İsrail’in saldırıları sonucu bölgeden çok sayıda kişi göç etmek zorunda kalmıştı.

Gazze’deki Son Durum

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 834’e, yaralı sayısının da 86 bin 858’e yükseldiği belirtildi. Gazze’de açlıkla mücadele eden çocuk sayısının arttığı ve sağlık ekiplerinin enkaz altında cesetlere ulaşamadığı belirtildi.

BM’den Yapılan Çağrılar

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Gazze’deki çocukların gıda kıtlığıyla mücadelesine dikkat çekti. BM’nin Gazze’deki durumu endişe verici bulduğu ve acil yardım çağrıları yaptığı belirtildi.

UNRWA ve Okul Durumu

Gazze’de 625 binden fazla çocuğun 8 aydan uzun süredir okula gidemediği, bunların 300 bininin daha önce UNRWA öğrencisi olduğu aktarıldı. UNRWA personelinin yürüttüğü eğitici faaliyetlerin çocukların okula dönmeye hazırlanmaları açısından kritik öneme sahip olduğu vurgulandı.

BM Yetkilisi, “Gazze Şeridi’ndeki durum her geçen gün öncekinden daha kötü bir hal alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar