Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İsrail, Batı Şeria’da 640 Filistinli Çocuğu Gözaltına Aldı

İsrail, Batı Şeria’da 640 Filistinli Çocuğu Gözaltına Aldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Filistin Esirler Cemiyetinden Açıklama

İsrail, 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren Batı Şeria’da 640 Filistinli çocuğu gözaltına aldı. Filistin Esirler Cemiyeti, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak durumu gündeme taşıdı.

İsrail’in Gözaltı ve İşkence Politikası

Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıların başlamasının ardından en az 640 çocuğu gözaltına aldığı belirtildi. Bazı çocukların serbest bırakıldığı, bazılarının ise hala hapiste tutulduğu ifade edildi. Yaklaşık 250 çocuğun işkence gördüğü bildirilen açıklamada, Gazze Şeridi’nden alıkonulan bir grup çocuğun İsrail hapishanesinde tutulduğu vurgulandı.

Refah Sınır Kapısı Kapalı Tutuluyor

İsrail ordusunun 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine düzenlediği saldırı sonrasında Refah Sınır Kapısı’nı ele geçirdiği ve kapalı tuttuğu belirtildi. Bu durumun Gazze’ye insani yardım girişlerini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Gazze’deki Katliam

Gazze’de İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılarda son 24 saatte 10 Filistinlinin yaşamını yitirdiği, 73 Filistinlinin yaralandığı açıklandı. Toplamda 37 bin 347 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 85 bin 372 Filistinlinin yaralandığı belirtildi. Enkaz altında kalan cesetlere ulaşmanın engellendiği ifade edildi.

İsrail Başbakanı’nın Açıklamaları

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, 7 Ekim 2023’te “olağanüstü hal hükümeti” olan Savaş Kabinesi’ni feshettiği ve Refah Sınır Kapısı’nda yolcu binasını ateşe verildiği bilgisi verildi. Hastane ve eğitim kurumlarının da hedef alındığı ve sivil altyapının tahrip edildiği bildirildi.

İlgili Yazılar