Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. İran Hükümetinden Cumhurbaşkanı Adayına Destek Mektubuna Tartışma

İran Hükümetinden Cumhurbaşkanı Adayına Destek Mektubuna Tartışma

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

İran’da hükümet kabinesinden 15 kişinin, Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne cumhurbaşkanı seçimine adaylık başvurusu yapan Kültür ve İslami İrşad Bakanı Muhammed Mehdi İsmaili’yi desteklediklerine dair mektup gönderdiğinin ortaya çıkması ülkede tartışmalara yol açtı.

Hükümet Üyelerinden İsmaili’ye Destek Mektubu

Hükümet kabinesinden 15 ismin Kültür ve İslami İrşad Bakanı İsmaili’ye destek açıklamasında bulunduğuna dair mektubun fotoğrafı ülke medyasında yayımlandı. Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne gönderilen mektuba imza atan 15 hükümet üyesi, İsmaili’nin “siyasi ve idari yetenek ve niteliklerine güvendiklerini” belirtti.

Tartışmalar ve Savunmalar

Mektupta, İsmaili’nin gelecekteki hükümeti yönetecek yeterli beceriye sahip olduğu ifadelerine yer verildi. Ancak geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir’in imzasının bulunmaması dikkat çekti. İsmaili’yi destekleyen muhafazakar “Rajanews” adlı haber sitesi, benzer mektupların önceki yıllarda da Konsey’e gönderildiğini belirtirken, “Khabaronline” sitesi ise haberi “Bazı hükümet üyelerinin garip eylemi” başlığıyla sundu.

Resmi Açıklama ve İlerleyen Süreç

İran resmi haber ajansı IRNA’ya konuşan bir yetkili, mektubun hukuka aykırı şekilde medyada yayımlanması nedeniyle adli işlem başlatılacağını belirtti. Anayasa’ya göre 28 Haziran’da yapılması planlanan cumhurbaşkanı seçimine ilişkin nihai aday listesini belirleyecek olan Anayasayı Koruyucular Konseyi, 11 Haziran’da seçime katılacak isimleri açıklayacak.

İlgili Yazılar