Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

haber haber - - 3 dk okuma süresi
22 0

Aşçıların Vize Alan Sayısı Artarken, Yazılımcıların Sayısı Düştü

Financial Times’ın resmi veriler üzerinde yaptığı analize göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı . İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan rakamlara göre, son bir yılda yaklaşık 6 bin 203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu sayı bir önceki yıla göre yüzde 54 artış gösterdi .

Teknoloji ve Diğer Beyaz Yakalı Mesleklerde İşe Alımlar Yavaşladı

Aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı ise 8 bin 752’den 4 bin 280’e geriledi . Bu zıt eğilimler, teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığını , daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde ise işgücü açığının devam ettiğini gösterdi.

Teknoloji, Finans Gibi Sektörlerde Sert Düşüş

Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, son 1 yılda İçişleri Bakanlığı tarafından toplam 67 bin 703 vasıflı işçi vizesi verildi. bonus veren siteler Teknoloji sektöründeki düşüşün yanı sıra, yönetim danışmanlarına verilen vizeler yıllık yüzde 42 azalarak 474’e geriledi . Finans ve sigorta sektöründe verilen vizeler yüzde 35, profesyonel, bilimsel ve teknik faaliyetler için verilenler ise yüzde 36 azaldı.

En Çok Asyalılar Göç Ediyor

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asyalı şeflere verilen vizeler etkili oldu. Bu yılın ilk üç ayında verilen vizelerin yüzde 25’i Hintlilere, yüzde 22’si Bangladeşlilere ve yüzde 21’i Pakistanlılara verildi . İşgücü açığının devam etmesi, kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışıp vize alanların sayısında da artışa neden oldu . Konaklama ve gıda hizmetleri, 2024’ün ilk çeyreğinde verilen vasıflı işçi vizelerinin yüzde 17’sini oluşturdu.

İlgili Yazılar