Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İngiltere’de petrol krizi: “En kötüsüne hazırlıklı olun!”

İngiltere’de petrol krizi: “En kötüsüne hazırlıklı olun!”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

İngiltere’de kamyon şoförü eksikliğinin tetiklediği petrol krizi büyüyor. Brexit sonrası bir çok Avrupa vatandaşının İngiltere’den ayrılması üzerine ülkede nakliye sektörü en zor dönemlerinden birini yaşıyor. İngiltere’de ortaya çıkan şoför eksikliği nedeniyle, büyük petrol firmaları, benzin ve dizel teslimatlarını yapamadıklarını açıkladı.

Petrol devi BP yaptığı açıklamada, kamyon sürücüsü sıkıntısı nedeniyle İngiltere’deki bazı benzin istasyonlarını geçici olarak kapatıldığını belirtti. BP’nin Perakende Başkanı Hanna Hofer de ‘şirketin benzin istasyonlarında işlerin sorunsuz yürümesi için gereken düzeyin üçte ikisinin bulunduğunu ve bu miktarın hızla azalmakta olduğunu’ söyledi. Açıklamanın ardından petrol fiyatları sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, halka ‘hayatınıza normal şekilde devam edin’ çağrısı yaparken, ülkede panik havası etkisini göstermeye başladı. Tonbridge, Kent, Ely, Cambridgeshire, Bright ve Leeds kentlerinde benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Bir grup, otoyol kapatarak olayları protesto etmek istedi. Oluşan kuyruklar İngiltere’de 1978’de gerçekleşen enerji fiyatlarının, gıda fiyatlarının hızla yükseldiği ‘hoşnutsuzluk kışı’nı anımsattı.

GIDA VE YAKIT KITLIĞI TEHLİKESİ

Öte yandan, İngiliz basını, ülkedeki sürücü sıkıntısının gıda sektörünü de etkilediğini aktardı. Euronews’in İngiltere muhabiri Tadhg Enright, uzun süreli gıda ve yakıt kıtlığı korkularının gerçek olduğunu söyledi. Bazı marketlerde gıda stokları tükenirken, marketlerde et ve taze gıda ürünlerinin raflarının boş olduğu görüldü. Süpermarket zinciri Morrisons, krizin fiyatları artıracağı konusunda uyardı.

İlgili Yazılar