Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hollanda, İsrail Büyükelçisini Casusluk İddiaları Nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na Çağırdı

Hollanda, İsrail Büyükelçisini Casusluk İddiaları Nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na Çağırdı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

Hollanda Hükümeti, İsrail Büyükelçisini Lahey’deki Dışişleri Bakanlığı’na Çağırdı

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Hollandalı milletvekillerinin İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerine ilişkin sorularına verilen yanıta tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot, İçişleri ve Krallık İlişkileri Bakanı Hugo de Jonge ve Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz-Zegerius tarafından ortak imzayla verilen yazılı cevapta, İsrail’in Lahey Büyükelçisi’nin Bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

İsrail’in UCM İddialarıyla İlgili Bilgi Verme Talebi

Hollanda hükümeti, İsrail’in UCM’ye yönelik casusluk faaliyetlerini ‘istenmeyen bir dış müdahale biçimi’ olarak değerlendirdi. Açıklamada, İsrail’in Lahey Büyükelçisi’nin The Guardian ve +972 Magazine’de yer alan iddialar hakkında Dışişleri Bakanlığı’na bilgi vermesinin istendiği belirtildi. Hollanda’nın, UCM’nin yaptığı soruşturmaların engellenmesinden duyduğu rahatsızlığın İsrailli büyükelçiye iletilerek, haberlerle ilgili endişelerin aktarıldığı vurgulandı.

Mossad’ın UCM’yi Tehdit Etme İddiaları

Hollandalı milletvekili Kate Piri tarafından sunulan yazılı soru önergesinde, İsrail’in UCM’ye yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerinin araştırılması talep edilmişti. İddialara göre, İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın eski Başkanı Yossi Cohen, eski UCM Başsavcısı ile görüşerek soruşturmadan vazgeçmesi için tehditlerde bulunmuştu. Cohen’in, Bensouda ile gizli görüşmeler yaparak soruşturmayı durdurması için baskı uyguladığına dair iddialar gündeme gelmişti.

Bu gelişmelerin ardından Hollanda hükümeti, İsrail’in UCM’ye yönelik casusluk ve yıldırma faaliyetlerini yakından takip ederek, konuyu uluslararası platformlarda da gündeme getirme kararlılığını sürdürmektedir.

İlgili Yazılar