Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hindistan’da Aşırı Sıcaklar Seçim Görevlilerini Etkiledi

Hindistan’da Aşırı Sıcaklar Seçim Görevlilerini Etkiledi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

Seçim Görevlileri Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Hindistan’ın NDTV kanalının haberine göre, Uttar Pradeş eyaleti Seçim Kurulu Başkanı Navdeep Rinwa, ülke genelindeki aşırı sıcakların seçim görevlilerini de etkilediğini vurguladı. Eyalette 33 seçim görevlisinin sıcaklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Rinwa, bu sayıya seçim esnasında görevli temizlik denizli haber ve güvenlik personelinin de dahil olduğunu kaydetti.

1,5 Milyon Rupi Tazminat Açıklandı

Rinwa, ölenlerin ailelerine 1,5 milyon rupi (yaklaşık 18 bin dolar) tazminat ödeneceğini açıkladı. Aşırı sıcakların etkili olduğu Hindistan’da geçen hafta hava koşulları nedeniyle 40 kişi hayatını kaybetmişti. Başkent Yeni Delhi’de 52,9 ege haber dereceyle tüm zamanların en yüksek sıcaklığı kaydedilmişti.

Hindistan Genel Seçimleri

Hindistan genel seçimleri Hindistan’da 19 Nisan’da başlayıp dün biten seçimler kapsamında yaklaşık 968 milyon seçmen , Halk Meclisi üyelerini belirlemek için oy kullandı. Son seçimlerden galip çıkan Başbakan Narendra Modi, başında hava durumu olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan “Ulusal Demokratik İttifakı (NDA)” ile birçok muhalefet partisinin “Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA)” adı altında toplandığı geniş koalisyona karşı yarıştı. Seçmenler, ülkedeki 28 eyalet ile “Birlik Toprakları” adı verilen 8 özel yönetim bölgesini kapsayan 7 aşamalı genel seçimler çerçevesinde 19 ve 26 Nisan’da, ayrıca 7, 13, 20, 25 Mayıs ve 1 Haziran’da oy verdi.

İlgili Yazılar