Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Hamas ve İsrail Arasındaki Dolaylı Müzakerelerde Son Durum

Hamas ve İsrail Arasındaki Dolaylı Müzakerelerde Son Durum

haber haber - - 1 dk okuma süresi
14 0

Hamas, Mısır ve Katar ile Görüşüyor

‘Hamas’ın Telegram hesabından yapılan açıklamaya göre, “Filistin halkımıza yönelik saldırıların durdurulması amacıyla arabulucu kardeşlerimizle (Mısır-Katar) fikir alışverişinde bulunduk.” ifadeleri kullanıldı. Daha fazla detay verilmedi.

İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nin Mossad adına yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasındaki esir takası anlaşmasına ilişkin Hamas’tan yanıt geldiği bildirilmişti. Açıklamada, “Rehine (takası) anlaşmasında arabulucular, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması anlaşması teklifine verdiği yanıtı müzakere ekibine iletti.” ifadelerine yer verildi.

Ateşkes Teklifleri ve İsrail’in Tavrı

Hamas Hareketi, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısır yetkililerine sundukları ateşkes teklifini onayladıklarını iletti. Ancak İsrail, şartları karşılanmadığı gerekçesiyle bu teklifi reddettiğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden ise 31 Mayıs’ta İsrail’in 3 aşamalı yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu duyurdu. Netanyahu ise belirlenen hedefler gerçekleşene kadar Gazze’deki saldırılarına devam edeceklerini ifade etti. Netanyahu, 3 Haziran’da yaptığı konuşmada, İsrail’in ve Biden’ın teklifleri arasında “boşluklar” olduğunu savundu.

İlgili Yazılar