Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Gündem ceza değil üretim seferberliği olmalı

Gündem ceza değil üretim seferberliği olmalı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

Rekabet Kurulu’nun “kartel” oluşturma suçundan ceza verdiği Migros’un İcra Başkanı Özgür Tort, “Biz o üründen faaliyet zararı yazmışız, ekonomik gerçeklerle örtüşmüyor” dedi.

Gelişmiş ülkeler küresel ısınmanın tarımsal üretime giderek daha da zarar vereceğini hesaplayarak önlem için stratejik çalışmalar yaparken Türkiye’de gündem perakende sektörüne verilen cezalar.

Migros İcra Başkanı Özgür Tort, “Gündem üretim seferberliği olmalı. Türkiye’de son 15 yılda nüfus yüzde 20 artarken, ekilen tarım alanımız yüzde 19 azaldı. Kuraklık artıyor, kıtlık kapıda, rakamlarımız iyi gitmiyor” ifadelerini kullandı.

Tort, cirolarının binde 3’üne karşılık gelen ve yüzde 14 faaliyet zararı yazdıkları bir ayçiçek yağında “kartel oluşturma” suçundan ceza almalarının ekonomik rasyonalitesinin bulunmadığını, yargıya güvendiklerini söyledi ve ekledi: “Her ne olursa olsun bu cezanın maddi yükünü tüketicilerimize yansıtmayacağız.”

Migros’un 67 yılda ulaştığı dev ekosistemiyle Türkiye’nin 81 ilindeki hanelerin yüzde 93.6’sına eriştiğini belirten Özgür Tort, şöyle konuştu:

TABAN TABANA ZIT

“Bu ekosistem, milyonlarca müşterinin her gününde yanında yer alan, 50 bini aşkın çalışan, 20 bin çiftçi ve üretici, 3 bin tedarikçiden oluşuyor. Kapımızdan giren her bir müşterinin temel ürünlerde en ucuzunu, aynı zamanda alternatifleriyle bulabilmesi için uğraşırken, fiyatların artışıyla ilişkilendirilmemiz, ekonomik realitelerle ve Migros’un temel mallarda piyasanın en ucuzunu sunma misyonuyla taban tabana zıttır.”

İlgili Yazılar