Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Gazze’deki Sağlık Durumu Gittikçe Kötüleşiyor

Gazze’deki Sağlık Durumu Gittikçe Kötüleşiyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Gazze Şeridi’nde Sağlık Durumu Kritik

Gazze’deki sahra hastanelerinin koordinatörü Mervan el-Hems, bölgedeki sağlık durumunun felaket olduğunu ve İsrail’in hastaneleri hedef alması nedeniyle daha da kötüleştiğini belirtti.

Nasır Hastanesi Üzerindeki Baskı Artıyor

El-Hems, Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesinin hasta ve yaralılarla dolu olduğunu, ancak İsrail ordusunun hastaneyi hedef aldığını ve çevresini vurduğunu dile getirdi. Bu durumun kanalizasyon sorunlarına yol açtığını ifade eden Hems, “Daha fazla hasta ve yaralıyı almaya yetecek kadar yatağımız yok. Tıbbi stoklar tükeniyor ve bazı hastalar ilaç eksikliğinden yaşamını yitiriyor.” ifadelerini kullandı.

Bulaşıcı Hastalıkların Yayılma Tehlikesi

Yerinden edilmiş insanların bulunduğu kamplarda Hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların yayıldığına dikkat çeken el-Hems, kanalizasyon sularının hastane ve kamplar çevresinde böceklerin artmasına neden olduğunu belirtti.

Gazze Şeridi’nde Kıtlık ve Açlık Tehlikesi

Yetersiz Beslenme ve Açlık Tehlikesi

El-Hems, çadırlara ve kamplara ulaşan suyun içilemeyecek durumda olduğunu vurgulayarak, “Kıtlık Gazze Şeridi’nin kuzeyini etkiliyor ve çocuklar için yetersiz beslenme sorununu çözemiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Uluslararası Yardımlara Erişim Engelleniyor

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve ABD’nin Filistin halkına yardımların ulaşmasını engellediği belirtilerek, Gazze Şeridi’nin giderek açlıkla karşı karşıya kaldığına dikkat çekildi.

Uluslararası Müdahale Çağrısı

Açıklamada, ABD ve İsrail’in Gazze’de sivil halkı açlığa mahkum ettiği vurgulanarak, Gazze’deki durumun uluslararası bir soykırım suçu olduğu dile getirildi. Bu suçların durdurulması için acil uluslararası müdahale talep edildi.

Refah Sınır Kapısı’nın 7 Mayıs’tan bu yana kapalı olması, Gazze’ye insani yardım girişlerini olumsuz etkiliyor. İsrail ordusunun bölgeye uyguladığı baskılar nedeniyle Gazze’deki gıda ve ilaç sıkıntısı gittikçe artıyor.

İlgili Yazılar