Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Gazze Şeridi’nde İsrail’in Sınır Kapılarını Kapatması Gıda Krizini Derinleştiriyor

Gazze Şeridi’nde İsrail’in Sınır Kapılarını Kapatması Gıda Krizini Derinleştiriyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

Gıda Güvenliği Krizi Tehlikesi

Gazze Şeridi’ndeki hükümetten yapılan açıklamada, İsrail’in Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarını kapatmasının, bölgede kıtlık kabusunu yeniden başlattığı belirtildi. On binlerce insanın kentten ayrıldığı ve gıda güvenliği krizinin giderek şiddetlendiği ifade edildi.

ABD’nin Limanı ve Yardım Çağrısı

ABD’nin Gazze Şeridi’nde inşa ettiği limana işaret edilerek, insani yardımların kara sınır kapıları aracılığıyla ulaştırılmasının daha uygun olduğu vurgulandı. İsrail’e askerlerini Refah Sınır Kapısı’ndan çekme çağrısı yapılırken, uluslararası toplumdan Gazze’yi açlıktan kurtarmak için acil müdahale etmesi istendi.

ABD’nin Liman Kurma Niyeti ve Eleştiriler

Gazze’ye kurulan limanın amacının ‘insani yardım ve gıda ulaştırmak’ olduğunu söyleyen ABD yönetimi, eleştirilere maruz kaldı. Liman kurma niyetine şüpheyle bakıldığı belirtilirken, Gazze’deki sınır kapılarının açılması ve yardım girişinin sağlanması çağrısı yapıldı.

İsrail’in Saldırıları ve Sonuçları

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında en az 35 bin 303 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 79 bin 261 kişinin yaralandığı ve binlerce ölünün enkaz altında olduğu bildirildi. Sivil altyapının hedef alındığı saldırılar uluslararası toplumdan ve müttefiklerden de tepki çekiyor.

İlgili Yazılar