Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Gaziantep Üniversitesi’nin Selçuklu-Osmanlı Tarzı Kütüphanesi Yapımına Başlandı

Gaziantep Üniversitesi’nin Selçuklu-Osmanlı Tarzı Kütüphanesi Yapımına Başlandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Gaziantep Üniversitesi’nin 578 Milyon Liralık Yeni Kütüphanesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tasarruf genelgesine rağmen, Gaziantep Üniversitesi 52 bin öğrencisi için dev bir kütüphane yapımına başladı. Üniversite, Selçuklu-Osmanlı tarzı mimariye sahip 578 milyon liralık kütüphane inşaatına start verdi.

Proje Detayları

Yaklaşık 18 bin 700 metrekarelik alana inşa edilecek kütüphane, bodrum katı, zemin kat ve 2 normal kattan oluşacak. Rektör Arif Özaydın, temel atma töreninde yaptığı açıklamada, “Gaziantep Üniversitesine modern ve fonksiyonel bir kütüphane kazandırıyoruz. İki yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Bu kütüphane, sadece kitapların saklandığı bir mekan olmayacak; aynı zamanda öğrencilerimizin 7 gün 24 saat vakit geçirebileceği bir yaşam alanı olacak.” dedi.

Önemli Bir Adım: Temel Atma Töreni

Sözleşme imzalanmadan gerçekleşen temel atma törenine katılan Rektör Özaydın, “Vira Bismillah” diyerek yeni kütüphanenin inşaatına başlandığını duyurdu.

Şahinbey’deki Kütüphane Hakkında Bilgi

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunan Türkiye’nin 2. en büyük kütüphanesi 2022 yılında 478 milyon 870 bin TL’ye mal olmuştu. Ancak Gaziantep Üniversitesi’nin yeni kütüphanesi, Selçuklu-Osmanlı tarzı mimariyle fark yaratmayı hedefliyor.

İlgili Yazılar