Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İş Dünyası
  4. »
  5. Filistinli Vefa Cerrar’ın Dramı: İdari Tutukluluk ve Sağlık Sorunları

Filistinli Vefa Cerrar’ın Dramı: İdari Tutukluluk ve Sağlık Sorunları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Filistinli Avukat Halid Mehacine’den Açıklama

Filistinli avukat Halid Mehacine, Cenin sakini Vefa Cerrar’ın yaşadığı acıyı duyurdu. Mehacine, Cerrar’ın bacaklarının diz altından ampüte edildiğini ve İsrail’in kuzeyindeki Afula Hastanesinde yoğun bakımda tutulduğunu belirtti.

Cerrar’a İdari Tutukluk ve Sağlık Sorunları

Mehacine, Cerrar’ın uyutulduğunu ve aynı zamanda tutukluluk prosedürlerine tabi olduğunu dile getirdi. Cerrar’ın sağlık durumu kötü olmasına rağmen idari tutukluluk kararı aldığını aktardı. İsrail’in, 21 Mayıs’ta Cenin’e düzenlediği saldırılar sırasında gözaltına alınan Cerrar’ın aldığı yara nedeniyle operasyon geçirdiği bilgisine yer verildi.

İsrail’in Uygulamaları ve Filistinlilere Etkileri

İsrail ordusu, 21-23 Mayıs’ta Batı Şeria’nın Cenin kentinde düzenlediği saldırılarda 12 Filistinli hayatını kaybederken, 21 Filistinli yaralandı. Bu saldırılarda 7 ev tamamen tahrip olurken, yüzlerce ev de hasar gördü. İsrail’in “idari tutukluluk” adını verdiği uygulama, Filistinlileri istihbarata dayalı olarak 1 ila 6 ay alıkoyabiliyor.

İsrail makamları, tutuklunun “İsrail’in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine” karar verirse, askeri hakim suç isnadında bulunmadan tutukluluğu 5 yıla kadar uzatabiliyor. Cerrar’ın eşi Abdulcebbar Cerrar da Şubat 2024’ten bu yana idari tutuklu olarak tutulmaktadır.

İlgili Yazılar