Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Guncel
  4. »
  5. Emeklilerin Geliri Eritildi: Sefaletle Mücadele Devam Ediyor

Emeklilerin Geliri Eritildi: Sefaletle Mücadele Devam Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Emeklilerin Geliri Eritildi

CHP’nin düzenlediği Büyük Emekli Mitingi ile meydanlarda hak aramaya çıkan emeklilerin geliri yılın başından bu yana adeta mum gibi eridi. Milyonlarca emekli 10 bin liralık en düşük aylıkla hayatta kalma savaşı verirken, aylıkları bu tutarın kısmen üzerinde olan milyonlarca emekli ciddi anlamda beslenme sorunu yaşıyor.

Emeklilerin Talepleri

Emekliler, önümüzdeki temmuzda aylıklarına en az 12 bin lira seyyanen zam yapılmasını istiyor. İktidarın tasarruf tedbirlerini gerekçe gösterip Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu üzerinden yüzdelik zamlarla yetinmesi halinde emeklinin sefaleti artacak, gelir dağılımı uçurumu daha da büyüyecek.

Alım Gücü Düştü

Yılbaşında aylığı 20 bin liraya çıkarılan emeklilerin mayıs sonunda alım gücü 3 bin 651 liralık kayıpla 16 bin 349 liraya gerilemiş olacak. TÜİK verilerine göre ocak-nisan döneminde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 18.72 düzeyine çıktı.

Çözüm Bekleniyor

Emekliler, temmuzda yapılacak yüzdelik zamlarla sefaletten kurtulamayacaklarını, çözüm için seyyanen zammın kaçınılmaz hale geldiğini belirtiyor. Emekliler memurlara ocakta yapılan 12 bin liralık seyyanen zammın kendilerine de verilmesini talep ediyor.

Talepler

Emekliler, bayram ikramiyesinin 4’e çıkarılmasını, ikramiye tutarının da asgari ücrete endekslenmesini istiyor. Muayene ve ilaç katılım paylarının kaldırılmasını bekleyen emekliler, aylık bağlama oranlarını düşüren düzenlemelerin düzeltilmesi, sendikal hakların verilmesi talebinde bulunuyor.

İlgili Yazılar