Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Port Güncel Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Edirne’de Sivil Toplum Kuruluşları Tiny House’lara Tepki Gösterdi

Edirne’de Sivil Toplum Kuruluşları Tiny House’lara Tepki Gösterdi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Edirne Ziraat Odası Başkanı: Tarım Arazilerinin İşgali Endişe Verici

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Tiny House adı verilen küçük evlerin izinsiz olarak tarım arazilerine kurularak arazilerin işgal edilmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

Arazi İşgali Tarımın Sürdürülebilirliğini Tehdit Ediyor

Arabacı, “Bu şekilde tarım arazilerinin izinsiz olarak Tiny House adı verilen küçük evlerin kurulması suretiyle işgal edilmesi endişe vericidir. Bu eylemler hem tarımın sürdürülebilirliğini tehdit etmekte hem de çevresel dengenin bozulmasına yol açmaktadır.” dedi.

Toplum Olarak Daha Duyarlı Olmalıyız

Arabacı ayrıca, “Bu şekilde hiçbir izin alınmadan gelecek nesillere borcumuz olan tarım topraklarımızın yok olmasına müsaade edilmemelidir. Bu noktada tarım arazilerinin korunması ve sürdürülebilir kullanımı konusunda toplum olarak daha duyarlı olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı: ‘Havuzun Tarım Arazisinde Ne İşi Var?’

Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Taner Öztürk ise yapılan işlemler sonucu tarlaların tarım alanının dışına çıktığını belirterek şöyle konuştu:

Tarlalar Tarım Dışına Çıkıyor

Öztürk, “Bu öyle bir hal aldı ki, çılgınca olmaya başladı. Özellikle depremden sonra her önüne gelen bir tane tarla ile emlak fiyatlarını karşılaştırıyor. Çok düşük olunca internet üzerinden sınırsız tarla alıyorlar. Bu tarlalar tamamen tarım dışına çıkıyor. Her şey kanunda belirtilsin. Hangi köylerde olacak, köylerin neresinde olacak sınırsız bir şekilde, adam ‘hobi bahçesi yapacağım’ diyor, havuz yapmış. Havuzun tarım arazisinde ne işi var? Havuzlu villa istiyorsa gidecek deniz boyundan alacak.” şeklinde ifade etti.

İlgili Yazılar